ODS nechce vracet sponzorské dary získané od krachujících firem

Kongres ODS v Ostravě (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Kongres ODS v Ostravě (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Občanská demokratická strana (ODS) nehodlá vracet milionové sponzorské dary, které dostala v letech 2012 a 2013 od dvou majetkově i personálně propojených krachujících farmaceutických firem z Brna. O vrácení peněz požádala insolvenční správkyně jedné ze společností, která ve své žádosti popsala i hotovostní vklady, které posílání darů předcházely. Případem se zabývá policie.

„ODS v uvedené věci nepochybila, ve vztahu k obdrženým darům postupovala v souladu se zákonem i interními předpisy ODS. Není proto důvodu, aby peněžité dary, jež obdržela od dlužníka, vracela." napsal hlavní manažer ODS Jan Kočí v dopise pro insolvenční správkyni Martinu Jinochovou Matyášovou. 

Ta začátkem července požádala o vrácení více než sedmi milionů korun, které ODS dostala v letech 2012 a 2013 od společnosti D-Pharm. 

 

Není důvod dary od krachující firmy vracet, vše bylo v souladu se zákonem, tvrdí ODS. Příspěvek natočila redaktorka Marie Bastlová

Vložit na svůj web

Firma totiž podle insolvenční správkyně sponzorovala ODS v době, kdy si to už nemohla dovolit. Hospodaření měla ztrátové a společnost pouze fiktivními převody zvyšovala svůj obrat. Zhruba rok po sponzoringu ODS navíc firma zkrachovala a zůstalo za ní víc než 50 milionů dluhu. 

„Částku budu vymáhat zpět. Řízení, které budu muset vyvolat, bude nekomfortní pro všechny zúčastněné,“ varovala občanské demokraty v dopise insolvenční správkyně. 

Z korespondence, která je zveřejněna v insolvenční rejstříku, je zřejmé, že sponzorské dary provází také velké účetní nesrovnalosti. ODS v odpovědi totiž uvedla, že část daru – konkrétně tři miliony korun – vůbec nedostala, až později je v účetnictví našla. 

'Za údaji v účetnictví si stojíme' 

Neodpovídají si ani jednotlivé úhrady darů. Například poslední platba ve výši 1,75 milionu odešla podle insolvenční správkyně z účtu D-Pharm v lednu 2013, občanští demokraté ale trvají na tom, že ji obdrželi až tři měsíce poté. 

Mluvčí ODS Jana Havelková v dopise tvrdí, že ODS své účetnictví kontrolovala několikrát a stojí si za svými údaji. „ODS neměla a nemá pochopitelně přehled o pohybech na účtu soukromé společnosti D-Pharm," podotkla. 

Stejné pochybnosti jako dary od firmy D-Pharm provází i pět milionů korun, které ODS dostala od společnosti Lékárna u Rubínu. I tato společnost, která je s D-Pharm majetkově propojená, dnes krachuje a její insolvenční správce Jiří Mlčoch se kvůli darům obrátil na policii. 

„Finanční dary poskytla společnost v době, kdy si je rozhodně už neměla dovolit. A pravděpodobně přispěly k úpadku celé společnosti,“ řekl Mlčoch. 

Pravděpodobná majitelka obou firem – podnikatelka Danuše Vítková – na dotazy k případu nereagovala. 

Autor:  Marie Bastlová,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace