Zprávy → Politika a společnost15. září  2016 v 17:23  

Ordinace praktických lékařů zůstanou 21. září otevřené. S ministerstvem se dohodli

Lékař (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Lékař (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Praktičtí lékaři příští středu stávkovat nebudou. S ministerstvem zdravotnictví se na jednání dohodli na růstu úhrad a dalších požadavcích. Resort měl ve čtvrtek poslední šanci protest odvrátit.

Ministerstvo zdravotnictví navýší praktickým doktorům pravidelné platby od zdravotních pojišťoven. 

Místopředseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka ale potvrdil, že požadovaných šest procent navíc u kapitačních plateb, což jsou měsíční platby za každého registrovaného pacienta, příští rok nedostanou. 

„Šesti procent jsme nedosáhli, to byl náš maximální požadavek. Jsme schopni akceptovat rozložení tohoto navýšení, řekněme, do dvou let. To znamená, pro tento rok jsme dosáhli uspokojivého kompromisu,“ řekl. 

 

Jak dohoda vypadá, řekli Vladimíru Krocovi Petr Šonka ze Sdružení praktických lékařů a Tom Philipp z ministerstva zdravotnictví

Vložit na svůj web

O kolik v příštím roce platby vzrostou, ale zástupci ani jedné ze stran neupřesnili. „S představiteli ministerstva zdravotnictví jsme se dohodli, že čísla nezveřejníme, dokud nevyjde první verze úhradové vyhlášky, protože ještě nejsou uzavřená jednání s ostatními segmenty,“ zdůvodnil Šonka. 

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD ale později v České televizi řekl, že platby by měly vzrůst zhruba o dvě procenta. „Ministerstvo potvrdilo tu nabídku, to znamená meziroční nárůst zhruba kolem dvou procent. A zástupci praktických lékařů tu nabídku zváží," uvedl ministr. 

Resort také slíbil, že projedná rozšíření jejich pravomocí. „Především v oblasti předoperačních vyšetření, ale i dalších eventuálních výkonů. A dohodli jsme se, že zahájíme proces revize preskripčních omezení praktických lékařů,“ vyjmenoval lidovecký náměstek ministra Tom Philipp. 

Čtěte také: Na Královéhradecku je kritický nedostatek pediatrů, v Broumově slouží jen jeden

„To, co proběhlo dneska, mělo už asi proběhnout dřív, ale z nějakého důvodu se nám to bohužel nepodařilo,“ připustil. 

Pacienti by tak podle dohody nově nemuseli například na předoperační vyšetření do nemocnice nebo pro některé léky ke specialistům. 

Autor:  Iveta Vávrová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace