Pelikán se sešel s advokátem Alího Fajáda ještě před rozhodnutím soudu

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán - Foto: Noemi Fingerlandová

Ministr spravedlnosti Robert PelikánFoto: Noemi Fingerlandová

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO, který nevydal do USA Libanonce Alího Fajáda, se ještě jako náměstek úřadu sešel s jeho advokátem Janem Švarcem. Schůzka se uskutečnila v době, kdy soudy o osudu Fajáda teprve rozhodovaly.

Advokát Jan Švarc Českému rozhlasu řekl, že požádal své známé v parlamentu a ti mu schůzku domluvili. Švarc prý měl podezření, že USA ovlivňují městský soud, který tehdy o vydání Fajáda do USA rozhodoval. 

„Já jsem mu dal informace k případu, dal jsem mu dokumenty k případu a vysvětlil jsem mu, proč si myslím, že Spojené státy ovlivňují Městský soud v Praze a Státní zastupitelství v Praze. On se choval velmi korektně, vzal si dokumenty a slíbil, že se na to podívá,“ popsal Švarc. 

 

Advokát Jan Švarc řešil případ Alího Fajáda s Robertem Pelikánem v době, kdy soudy teprve rozhodovaly o vydání Fajáda do USA. Podrobnosti zjišťovala Markéta Chaloupská

Vložit na svůj web

Tehdejší náměstek a dnes ministr spravedlnosti Robert Pelikán se k tomu osobně vyjádřit nechce. Pouze přes svou mluvčí Terezu Schejbalou vzkázal, že se se Švarcem sešel v říjnu 2014. Tedy krátce před rozhodnutím městského soudu, který rozhodl Fajáda do USA vydat. 

„Pan Švarc pana Roberta Pelikána informoval o případu, předal mu spis, který si tehdejší náměstek Pelikán prostudoval a shledal, že postup soudu je v pořádku a že věc je zcela v pravomoci soudu,“ uvedla Schejbalová. 

Čtěte také: Advokát Švarc dostal před únosem v Libanonu od Fájadovy rodiny skoro pět milionů korun

Jak ale řekl bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a současný europoslanec za TOP 09, je takovýto postup zcela neobvyklý. 

„I kdyby měl advokát pana Fajáda pocit, že soud je podjatý, tak obracet se na náměstka ministra je nesmyslné a není pro to žádný důvod. Náměstek ministra nemůže ovlivnit podjatý soud,“ upozorňuje Pospíšil. 

Čtěte také: Advokát Švarc: Smlouva i 200 tisíc dolarů od Fajáda zmizely

Jan Švarc zastupoval Libanonce Alího Fajáda do doby, než byl v Libanonu spolu s dalšími Čechy unesen. Jeho role v případu je poněkud nejasná. Například vyšlo najevo, že převzal od Fajádovy rodiny krátce před únosem 200 tisíc amerických dolarů, v přepočtu asi 5 milionů korun.  

Za co přesně peníze byly, zatím není jasné. Švarce totiž platil jako advokáta ex offo stát. Právník říká, že to bylo za dodatečné právní služby. O fakturu i peníze prý během únosu přišel a smlouvu údajně měl jen ústní. 

Autor:  Markéta Chaloupská

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Prolínavé zápasy: Sparta - Steaua a Plzeň - Karabach - Foto: Michal Jindra

Prolínavé zápasy: Sparta - Steaua a Plzeň - Karabach

Poslouchejte přímý přenos zápasu.

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Doprava

  Od 26.7.2016 21:35 do 22:35; na silnici 364 u obce Svojanov okres Svitavy; nehoda; havarované vozidlo; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; havárie OA bez zranění.
  Od 26.7.2016 20:35 do 21:55; D5 - 12.6km na trase Rozvadov - Praha; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; OA x NA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace