Podle advokáta Ortmana má žaloba v Libanonu unesených Čechů na stát minimální šanci na úspěch

Jeden z unesených Čechů, advokát Jan Švarc - Foto: Šárka Ševčíková

Jeden z unesených Čechů, advokát Jan ŠvarcFoto: Šárka Ševčíková

Čtyři z pěti Čechů unesených loni v Libanonu chtějí po státu odškodnění v celkové hodnotě 40 milionů korun. Tvrdí, že tajné služby mohly jejich únosu zabránit a došlo k němu v důsledku nesprávného úředního postupu. Podle advokáta Jaroslava Ortmana moc šancí na výhru ve sporu nemají.

„Z toho, co jsem slyšel, si myslím, že ta jejich argumentace je vzduchoprázdno. Nárok na nesprávný úřední postup, respektive nárok na náhradu škody vzniká, jestliže dojde skutečně k nesprávnému úřednímu postupu. Tedy k porušení zákona,“ vysvětluje Ortman s tím, že špatná koordinace úřadů, kterou unesení argumentují, není nesprávným úředním postupem. 

 

Čtyři z pěti Čechů unesených loni v Libanonu chtějí po státu odškodnění v celkové hodnotě 40 milionů korun. Advokát Jaroslav Ortman jim moc šancí na úspěch nedává

Vložit na svůj web

„Navíc důkazní břemeno o tom, že došlo k nesprávnému úřednímu postupu, budou mít ti čtyři pánové, kteří uplatňují nárok na náhradu škody. Nikoliv stát,“ říká Ortman a pokračuje: 

„Z vlastní zkušenosti vím, že stát s péčí řádného hospodáře nároky neuznává a pak se to řeší soudně. Úředník se chce krýt a chce raději rozsudek soudu, než aby rozhodl, že nárok přísluší, aby se náhodou nevystavil nějaké sankci ze strany státu, že to přiřkl neoprávněně.“ 

Ortman také upozorňuje na šestiměsíční promlčecí lhůtu od doby, kdy zjistili, že došlo k nemajetkové újmě a kdo za ni odpovídá. 

„A já se ptám, jestli ta lhůta je naplněna. A pokud ne, tak je to pryč. Věřím, že strádali, věřím, že utrpěli nemajetkovou ztrátu. Ale oni musí prokázat odpovědnost státu,“ dodává advokát. 

K žádosti se nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík. Muži byli uneseni loni v červenci, do Česka se vrátili letos v únoru. 

Žádost o odškodnění byla zaslána na ministerstvo financí, ale podle mluvčího úřadu bude o věci i tak rozhodovat nejspíš ministerstvo vnitra. Šéf resortu Milan Chovanec z ČSSD se už vyjádřil, že stát by si zasloužil spíše poděkování než žalobu a že s žádostí o odškodnění by se čtveřice měla obrátit na organizátory cesty. 

Čtěte také: Za únos v Libanonu chce čtveřice mužů po státu čtyřicet milionů. Česko mu podle nich mohlo zabránit

Pět Čechů, kteří byli loni uneseni v Libanonu - Foto: Policie ČR,  koláž Český rozhlas

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace