Podle exministryně spravedlnosti Válkové je třeba otevřít otázku zrušení GIBS

Ivan Bílek končí k poslednímu listopadu v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů. Včera požádal o propuštění ze služebního poměru. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD jeho rozhodnutí označil za slušné a rozumné, vzhledem k tomu, že inspekce má pošramocenou pověst. Exministryně spravedlnosti za hnutí ANO a členka sněmovního výboru pro bezpečnost Helena Válková dokonce mluví o tom, že by se měla otevřít otázka potřebnosti GIBS.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Válková

Helena Válková | Foto: Filip Jandourek

Podle ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD měl Bílek rezignovat už dávno. Jeho odchod si přál i ministr financí Andrej Babiš, šéf hnutí ANO. Podle něho navíc GIBS chybovala i během vyšetřování lihové aféry.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aféře okolo konce Ivana Bílka v čele GIBS mluvila exministryně spravedlnosti za hnutí Ano a členka sněmovního výboru pro bezpečnost Helena Válková

Podle Jeronýma Tejce z ČSSD měl Ivan Bílek odejít z čela Generální inspekce bezpečnostních sborů už před třemi lety. Šéf ústavně právního výboru Bílkovu rezignaci navrhoval v souvislosti s kauzou tehdejšího policejního prezidenta Petra Lessyho:

„Byl jsem to já, který již v roce 2012 vyzval pana ředitele Bílka k rezignaci, a to v souvislosti s kauzou Lessy. Tehdy byl obviněn dokonce policejní prezident. Obvinění se ukázala jako lichá, soudem byl očištěn. Následně jsme měli dva policejní prezidenty a tu situaci nebylo jednoduché vyřešit.“

„Už tehdy GIBS získala pověst složky, která bohužel neměří všem stejným metrem a řada poctivých policistů se bála šikany. Na druhé straně zde byly zvěsti o tom, že někteří lidé, kteří by stíháni býti měli, stíháni nejsou. Myslím si, že je to důsledek nastavení služby jak po personální stránce, tak i po stránce legislativní,“ dodává Tejc.

Generální inspekce bezpečnostních sborů existuje od roku 2012. Jejím úkolem je vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat trestné činy příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce. GIBS od počátku vede Ivan Bílek, do funkce ho jmenoval tehdejší premiér Petr Nečas.

Tlak na Bílkův odchod se vystupňoval v posledních týdnech po akci Vidkun, kdy detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi několik policistů a také olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD. Přitom kriminalitu policistů by měl řešit právě GIBS. Ten sice po několika dnech zatkl vysoce postaveného detektiva z ÚOOZ, ale podle kritiků inspekce selhala.

„Myslím si, že je to dobře, že Bílek ve funkci končí, protože těch přehmatů a vůbec nejasností kolem jeho působení jen za dobu posledních dvou let bylo mnoho. Nedostávalo se odpovědí, které by jasně tyto pochybnosti odstranily,“ říká Válková a pokračuje:

„Když je na takovémto úřadě šéf, který si nedovede vytvořit prostředí svých pracovníků a spolupracovníků, kteří by jednoznačně a přesvědčivě působili svojí činností na veřejnost, včetně odborné veřejnosti, není to správné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

I o aféře GIBS mluvil první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

„Nesmíme zapomenout, že ty kompetence jsou opravdu obrovské. GIBS disponuje možnostmi vyšetřovat činnost nejen v oblasti trestné činnosti, které se údajně dopustí příslušníci policie, ale i vězeňské a celní služby,“ podotýká exministryně.

Bílkův odchod je podle ní správný, ale rozhodně to nezmění celý systém:

„Chybí nezávislá kontrola, kterou rozhodně nemůže být komise Poslanecké sněmovny, která nemá takové pravomoci a možnosti, aby zkontrolovala, zda vyšetřování odpovídá trestnímu řádu, zákonným podmínkám a zda je vše v pořádku. Toto nemůže ani premiér, kterému je ředitel GIBS ze zákona odpovědný. Je tedy třeba, aby vznikl jiný nezávislý kontrolní útvar.“

Bude GIBS zrušen?

Podle Válkové je také třeba zhodnotit, zda je útvar vůbec potřebný: „Je také otázka, zda skutečně Generální inspekce bezpečnostních sborů, která vznikla na základě politických, nikoliv podle mého názoru reálných potřeb, je opravdu nutná. Je čas začít diskutovat o tom, zda by GIBS neměla být zrušena a nemělo by dojít k návratu k původnímu stavu, kdy tyto služby, ale v omezenějším rozsahu, plnila inspekce zřízená při ministerstvu vnitra.“

Podle předsedy komise pro kontrolu GIBS Václava Klučky z ČSSD se odcházející šéf Ivan Bílek chyb nedopustil. Naopak se domnívá, že je zde velká snaha o zrušení GIBS:

„My vidíme do strukturálních záležitostí, ekonomiky a provozu. Z tohoto pohledu jsem chyby neviděl. Mám jediný požadavek, aby neskončila Generální inspekce bezpečnostních sborů, protože mi připadá, že je tady velká snaha o to, aby se kontrola vrátila na jednotlivá ministerstva.“

Část opozice se v této souvislosti nechává slyšet, že na Bílka byl vyvíjen velký politický tlak. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zopakoval, že celá kauza mu připadá jako takzvaná válka policajtů:

„Nejvíc mi vadí, že tady proběhlo něco, čemu veřejnost nerozumí, co nejvíc ze všeho připomíná válku policajtů. Když se vládní reprezentace v té válce policajtů přikloní na jednu stranu, tak je to důvod být ostražitý a nervózní. Ono to většinou nemá kladné a záporné hrdiny, ale je to jen boj o moc uvnitř bezpečnostních složek. Pokud k něčemu takovému dojde, měli by odejít všichni aktéři, nejenom jeden.“

Blanka Černá, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme