Zprávy → Politika a společnost26. listopadu  2014 v 17:21  

Podle Rady ČRo byly vulgarity v Hovorech z Lán v rozporu s etickým kodexem. Rozhlas to odmítá

Hovory z Lán s prezidentem republiky Milošem Zemanem se staly předmětem jednání Rady ČRo (archivní foto) - Foto: Khalil Baalbaki

Hovory z Lán s prezidentem republiky Milošem Zemanem se staly předmětem jednání Rady ČRo (archivní foto)Foto: Khalil Baalbaki

Vulgarity v pořadu Hovory z Lán byly v rozporu se zákonem i etickým kodexem Rozhlasu, rozhodla Rada Českého rozhlasu. Ta se zabývala vulgárními výrazy, které v živém vysílání řekl prezident Miloš Zeman. Český rozhlas trvá na tom, že svůj etický kodex neporušil. Obsahem vysílání se už minulý týden zabývala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která vydala upozornění na porušení zákona.

„Rada uložila vedení Českého rozhlasu, aby při dalších Hovorech z Lán dbala na příslušný článek kodexu, který říká, že je nutné být opatrný v umožnění přístupu k mikrofonu osobám, které by porušovaly některé zásady slušného chování,“ říká místopředseda rady Jiří Vejvoda.  

Zeman v pořadu Hovory z Lán opakovaně použil vulgarismy s vysvětlením, že tak činí i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. A protože Schwarzenberga má ráda pražská kavárna, tak se Zeman chtěl těmto lidem zalíbit, řekl v pořadu prezident. Sprostá slova vyslovil také v souvislosti s ruskou hudební skupinou Pussy Riot nebo služebním zákonem.

Český rozhlas si ale stojí za tím, že udělal maximum proto, aby kodex neporušil, uvádí mluvčí rozhlasu Jiří Hošna: 

„Hovory z Lán byly vysílány živě, těžko šlo zabránit vulgarismům, které prezident Zeman pronesl. Moderátor pořadu také prezidenta upozornil a zeptal se ho, proč takové výrazy použil.“ 

„Generální ředitel Českého rozhlasu také zaslal prezidentovi dopis a požádal ho rovněž o osobní schůzku, kde bude další postup ohledně Hovorů z Lán řešit,“ připomněl Hošna. 

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na dnešní rozhodnutí rady zopakoval dřívější argumenty. "Jak již bylo vysvětleno, pan prezident v Hovorech z Lán poukázal na název jisté hudební skupiny nebo citoval jadrný výraz použitý v jednom rozhovoru jeho prezidentským protikandidátem." 

V minulém týdnu Český rozhlas od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání dostal za poslední Hovory z Lán obdobné upozornění na porušení zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. 

Stejný postih si kvůli odvysílaným vulgaritám vysloužily i Česká televize a Nova, které o výrocích také informovaly. 

Autor:  Martin Karlík  (mkk), Milan Kopp  (mkp)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace