Podraz na voliče, zlobí se lídryně ANO kvůli vyšachování v Královéhradeckém kraji

Klára Dostálová z hnutí ANO - Foto:  Český rozhlas

Klára Dostálová z hnutí ANOFoto:  Český rozhlas

Jednoznačně vyhrálo volby v Královéhradeckém kraji, ostatní strany se ale obratem dohodly a plánují koalici bez hnutí ANO. Jeho jednička Klára Dostálová, která tak zřejmě přijde o hejtmanský post, to komentuje jako podraz na voliče. V čele kraje tak nejspíš stane Jiří Štěpán z ČSSD, která v kraji skončila se šesti mandáty na druhém místě právě za ANO.

Koalici v Královéhradeckém kraji by tvořila ČSSD, ODS, Starostové a Východočeši, Koalice pro Královéhradecký kraj a také TOP 09. 

„Oslovujeme strany, jestli to myslí vážně, že bez jednání s vítězem voleb chtějí takto koalici udělat. Už jen na to uskupení, jak je uděláno, by mě zajímaly názory předsedů politických stran. Jednoznačně je to podraz na voliče a já pevně věřím, že velké politické strany přehodnotí to, co se nyní děje v Královéhradeckém kraji,“ sdělila Českému rozhlasu Dostálová. 

Jenže Štěpán považuje dohodu za hotovou a pětice stran podle něj v příštím týdnu začne ladit detaily koaliční dohody. Spolupráce podle něj bude možná i přes to, že v krajské vládě usednou pravicové i levicové strany. 

„Jednání budou pokračovat příští týden. Podali jsme si ruku na to, že dohoda je zpečetěná a teď budeme jednat o programových otázkách a dalších záležitostech,“ dodal Štěpán. 

„Vedle určitých programových shod najdeme i určité rozpory. Na druhou stranu všechna uskupení mají program a jsou to zavedené politické subjekty. Máme jeden společný zájem, a tím je Královéhradecký kraj, takže věřím, že se dohodneme,“ poznamenal budoucí možný hejtman. 

Volby do krajských zastupitelstev - získané mandáty - Královéhradecký kraj - Foto:  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace