Politika a společnost18. července  2012 v 15:43  

Policie chce stíhat Ratha za další skutky, žádost už je ve sněmovně

David Rath na jednání sněmovny 5. června, kdy se rozhodovalo o jeho vydání policii - Foto:  ČTK

David Rath na jednání sněmovny 5. června, kdy se rozhodovalo o jeho vydání policiiFoto:  ČTK

Policie chce obvinit poslance a exhejtmana Davida Ratha z dalších tří skutků. Doručila proto žádost do Poslanecké sněmovny, aby ho opět vydala ke stíhání.

Mimo obvinění ze vzetí sedmimilionového úplatku jde nově o údajné ovlivňování nákupu zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, o problémy při nákupu vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a o manipulaci při dodávce zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. 

„Pakliže chce policie stíhat poslance pro jiné skutky, musí znovu zažádat sněmovnu o jeho vydání a ta procedura je úplně stejná,“ uvedla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která potvrdila, že jde v policejní žádosti o tři nové skutky. 

Policejní žádostí se nyní bude zabývat sněmovní mandátový a imunitní výbor. Jeho předseda a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že její obsah zatím nezná. 

„Pokud se potvrdí, že se jedná o novou skutkovou podstatu, o níž zatím Poslanecká sněmovna nejednala, pak tedy předpokládám, že dojde ke schůzi mandátového a imunitního výboru, na tuto schůzi bude pozván poslanec Rath. Já budu navrhovat, aby se schůze uskutečnila standardně v prostorech Poslanecké sněmovny.“ 

„Posléze se věc bude muset projednat na plénu Poslanecké sněmovny a na plénu Poslanecké sněmovny bude muset znovu Poslanecká sněmovna rozhodovat o zbavení imunity,“ uvedl Sobotka. 

Sněmovna už začátkem června Davida Ratha vydala ke stíhání v případě údajné korupce u opravy buštěhradského zámku. 

Podle Rathova právníka Adama Černého může nová žádost o vydání poslance ke stíhání souviset s tím, že "kauza Buštěhrad policii padla". Advokát tvrdí, že se ukázalo, že rekonstrukce zámku nebyla předražená.
 

Autor:  Martina Spěváčková  (msp),  mta, Pavel Pavlas
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Doprava

  Od 30.7.2016 13:00 do 15:05; na silnici třídy I v obci Praha; nehoda; DN bez zranění 2x oa
  D10, mezi km 10 a 8, ve směru Praha, Pozor! Nebezpečí tvorby kolon vozidel, zdržení, Od 30.07.2016 11:43 Do 30.07.2016 18:43

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace