Policie vyšetřuje okolnosti jmenování šéfky Státního pozemkového úřadu

Maradovou na její místo jmenoval ministr zemědělství Marián Jurečka - Foto: Filip Jandourek

Maradovou na její místo jmenoval ministr zemědělství Marián JurečkaFoto: Filip Jandourek

Policie vyšetřuje jmenování šéfky Státního pozemkového úřadu Svatavy Maradové. Trestní oznámení obdrželo Městské státní zastupitelství v Praze. Podezřelým je podle serveru státní tajemník ministerstva zemědělství Jiří Bakalík.

Ten údajně Maradovou do funkce vybral, i když nesplnila zákonem stanovenou délku praxe. Ta má být, podle služebního zákona, dlouhá alespoň čtyři roky. 

Podle pozemkového úřadu i ministerstva zemědělství ale Maradová všechny podmínky splnila. Ředitelkou úřadu se stala v červnu 2014. 

Státní pozemkový úřad spravuje a prodává zemědělský majetek, který je v držení státu. Dále vykonává veřejnou správu v oblasti pozemkových úprav. Významnou část jeho agendy tvoří také církevní restituce. 

Svatavu Maradovou před dvěma lety do funkce jmenoval ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) na základě doporučení výběrové komise. O post se celkově ucházelo dvanáct lidí. 

Státní pozemkový úřad do té doby vedl Martin Vrba a nahradil ve vedení úřadu Petra Šťovíčka. Toho ministr odvolal na konci února 2014 kvůli údajným vazbám na lobbistu Ivo Rittiga. 

Autor:  Daniel Černý, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace