Porošenko odvolal z Prahy velvyslance Zajčuka spojovaného s kauzou Fajád, píše ukrajinský list

Na archivním snímku je ukrajinský velvyslanec v ČR Borys Zajčuk (vlevo) a český ministr obrany Martin Stropnický - Foto:  Ministerstvo obrany ČR

Na archivním snímku je ukrajinský velvyslanec v ČR Borys Zajčuk (vlevo) a český ministr obrany Martin StropnickýFoto:  Ministerstvo obrany ČR

Ukrajinský prezident Petro Porošenko odvolal velvyslance v Praze Boryse Zajčuka. Oznámil to dnes list Ukrajinska pravda s tím, že prezidentovo nařízení má páteční datum.

Zajčuk požádal o uvolnění z funkce v březnu. 

Bylo to krátce poté, co se v českém tisku objevilo, že ukrajinské velvyslanectví v Praze usilovalo o propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby v Praze a že Zajčuk byl ochoten uhradit kauci za tohoto bývalého poradce svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. 

Fajáda české úřady propustily, ačkoli o jeho vydání usilovaly Spojené státy, kde je podezřelý ze spolupráce s teroristy. 

Ačkoli Zajčuk po skandálu podal demisi, oficiálně byl na dovolené, upozornila Ukrajinska pravda na počátku léta. 

Deník současně tvrdil, že velvyslanec „neovládá jazyk země svého působení, dokonce neumí ani anglicky a za své postavení vděčí výlučně stykům“, konkrétně bratru-dvojčeti, který v letech 2002 až 2015 šéfoval aparátu ukrajinského parlamentu. 

Zajčuk dnes odpoledne stále figuroval jako velvyslanec na internetové stránce ukrajinského zastupitelského úřadu v obou jazykových verzích. 

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová odvolání Zajčuka zatím nemohla potvrdit. 

„Je samozřejmě právem Ukrajiny rozhodnout o působení svého velvyslance v České republice. Pokud byl ukrajinský velvyslanec opravdu odvolán, očekáváme, že nás o tom ukrajinská strana oficiálně v následujících dnech vyrozumí. Poslední informace, které máme v této souvislosti k dispozici, jsou ty, že ukrajinský velvyslanec je momentálně na dovolené,“ řekla Valentová Českému rozhlasu.  

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace