Poslanci budou jednat o snížení platů ústavních činitelů

Sněmovna by dnes měla začít projednávat snížení platů představitelů státní moci. Ty by měly poklesnout o pět procent, jak se na tom v programovém prohlášení dohodla koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. O pět procent se sníží platy i soudcům. Vláda ale respektovala nález ústavního soudu, podle kterého je snížení soudcovských mezd protiústavní a zvýšila jim platovou základnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

I když pětiprocentní snížení mezd ústavních činitelů nepřinese do rozpočtu velké peníze, má tento krok podle ministra financí Miroslava Kalouska význam spíš symbolický:

„Přínos sám o sobě není nijak dramatický, jedná se o stamiliony. Je to ale veliký přínos symbolický. Pokud šetříme, snižujeme mzdové náklady v rozpočtové sféře, snižujeme provozní výdaje, je nezbytné, abychom začali sami u sebe a snížili si platy.“

U soudců se bude pětiprocentní srážka počítat ze zvýšené platové základny. Vláda tak vyhověla výroku ústavního soudu, který označil snížení mezd soudců za protiústavní. To se ale netýká státních zástupců, kteří jsou na tom stejně jako ostatní ústavní činitelé a také je pak čeká tříleté zmrazení platů.

Právě to se nelíbí sociálním demokratům. Radiožurnálu to potvrdil lídr ČSSD Bohuslav Sobotka:

„My to nepodpoříme, pokud tam nebude možné vyřešit problém státních zástupců. Samozřejmě souhlasíme s tím, aby se snížily platy senátorům, ministrům nebo poslancům, ale řešení vůči státním zástupcům není fér.“

Věra Pfeifferová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme