Poslanci navrhují pro soukromé lékaře povinné praxe v nemocnicích. Doktoři to kritizují

Soukromí doktoři možná budou povinně sloužit v nemocnicích (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Soukromí doktoři možná budou povinně sloužit v nemocnicích (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Někteří poslanci chtějí zavést povinné praxe v nemocnicích pro soukromé lékaře. Ti by museli v rámci celoživotního vzdělávání na pravidelnou stáž. Počítá s tím pozměňovací návrh k zákonu o vzdělávání lékařů, který projednali poslanci zatím jen na zdravotním výboru. Takové praxe jsou dnes v nemocnicích pro lékaře dobrovolné.

Autor návrhu poslanec David Kasal z hnutí ANO si od toho slibuje lepší spolupráci mezi lékaři v nemocnicích a soukromých ambulancích.  

„Ta provázanost, kdy znáte konkrétního lékaře, seznámíte se s postupy, které se mezitím mění, tak je to pozitivní pro lékaře samotné, protože mají informace. Vědí, kam mají poslat pacienta, vědí, jaké metody se tam používají, co je v té nemocnici zavedeno nového,“ vysvětluje Kasal. 

Podle poslance Jaroslav Krákory z ČSSD se tím má zlepšit také vzdělání zdravotníků, kteří dnes spoléhají hlavně na kongresy a semináře. 

„Celoživotní vzdělávání na papíře nebo na seminářích je sice dobrá věc, ale ještě lepší je, když přijdete rovnou do praxe. Je potřeba, aby i ambulantní lékaři věděli, co se děje v nemocnicích, jaké jsou nové metody atd. Pak s tím souvisí i to, že ambulantní lékaři nechtějí sloužit na nemocničních odděleních,“ říká Krákora. 

Naopak s návrhem nesouhlasí Sdružení ambulantních specialistů. Podle nich už dnes mají soukromé ambulance problém uživit se a stát by je nutil během stáže ordinaci uzavřít. „Tady v tomto případě bychom byli povinni na nějakou dobu uzavřít ambulanci, abychom za ne zcela jasných podmínek pracovali někde v nemocnici,“ popsal Zoran Jojko ze sdružení. 

Proti je i Česká lékařská komora, která v návrhu vidí snahu, jak řešit nedostatek personálu v nemocnicích. 

„Ve zdravotnictví je nedostatek peněz, nedostatek personálu, ale ten problém není možné řešit tak, že nuceně naženete soukromé lékaře do nemocnice, budete je tam nutit pracovat a ještě to budete vydávat za vzdělávání,“ tvrdí prezident komory Milan Kubek. 

Proti návrhu se staví ale i třeba poslanec Vít Kaňkovský z KDU-ČSL, podle kterého by se taková povinnost soukromým lékařům neměla nařizovat. 

Návrh na změnu vzdělávání lékařů poslanci projednají na zdravotním výboru znovu na konci srpna. 

Autor:  Iveta Vávrová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace