Poslanec KSČM při kritice dění na Ukrajině použil fotku s nacistickými symboly. Je ale z filmu

Ne všechny fotografie kolující na sociálních sítích jsou pravé (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Ne všechny fotografie kolující na sociálních sítích jsou pravé (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček na svém facebookovém profilu kritizoval postoj Prahy k dění na Ukrajině. Česko ani další evropské země podle něho nezajímá, že ukrajinská armáda bojuje proti separatistům na Donbase. Text poslanec doplnil fotografií s nacistickými symboly, která má podle něj ilustrovat oslavy Ukrajinců ve Lvově. Ta ale pochází z filmového natáčení.

Fotografie pochází zřejmě z roku 2011 z natáčení filmu Match (Матч). Snímek vypráví o fotbalovém zápase ve válečném Kyjevě mezi týmem Luftwaffe a domácím týmem Start v roce 1942, upozornil už loni v létě server Stop Fake

„Pokud to má být fotka z natáčení filmu, proč je vzadu vidět ukrajinská vlajka? Protože takové poměry na dnešní Ukrajině vládnou,“ komentoval poslanec Zdeněk Ondráček skutečnost, že fotografie není autentická. Na svém facebooku použití fotografie přiznal, později ale uvedl, že byla „ilustrační“. 

Přátelé, situace na Ukrajině je stále horší!!! ...

Působivost fotografií využívá propaganda roky 

„Je už podivné, že tam není skutečně zdroj, aby se to dalo nějakým způsobem ověřit. A dnes, když víme, že alfabetická kultura je potlačena ikonickou, tak síla té fotografie je čím dál tím větší a působí to doopravdy otřesně,“ říká novinář, spisovatel a dramatik Karel Hvížďala. 

 

Fotografie s nacistickými symboly, kterou použil poslanec Zdeněk Ondráček, pochází z filmového natáčení, upozornila Věra Masopustová

Vložit na svůj web

„Ale budeme-li dále spekulovat, tak si nedovedu představit, že by právě ve vypjaté situaci měli ukrajinští politici chuť evokovat ještě větší emoce. Nedává mi to moc velkou logiku,“ poznamenal Hvížďala. 

Připomněl sílu fotografie pod podobnými texty. Například v roce 1968 využila komunistická propaganda také fotografie z natáčení filmu. Byl to americký snímek Most u Remagenu. Fotografie vojenské techniky americké a německé armády měly při okupaci Československa v roce 1968 odůvodnit nutnosti vojenského zákroku. 

KSČM se od tvrzení distancovala 

KSČM se od Ondráčkova obvinění Ukrajiny z útoků na separatisty a porušení Minské dohody distancovala. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa se nejedná o oficiální stanovisko strany. 

JUDr. PhDr. Zdeněk Ondráček, Ph.D. se narodil v roce 1969, zvolen do Poslanecké sněmovny byl na kandidátce KSČM v Královéhradeckém volebním kraji.
Zdroj: Poslanecká sněmovna ČR

„Trvám na tom, že nejsem ten, který bude řídit dospělé lidi v jejich vyjádřeních, kontrolovat, co píšou. Jsou dospělí, svéprávní, mají politickou odpovědnost,“ řekl Českému rozhlasu Filip. 

Podporou separatistů z Donbasu se Ondráček netají. Spolu s poslancem Stanislavem Mackovíkem navštívili jimi kontrolované ukrajinské území v lednu. Ukrajinská vláda proti jejich cestě protestovala. 

Podle vyjádření vedení sněmovny i poslaneckého klubu KSČM tam byli oba poslanci na soukromé cestě. Ruská i separatistická média ji ale prezentovala jako návštěvu oficiální delegace. 

NÁVOD: Jak ověřit pravost nebo aktuálnost fotky, kterou někdo sdílí na internetu?

Na sociálních sítích vzrůstá počet fotografií, které ve skutečnosti zobrazují něco jiného, než tvrdí jejich popis. Máme návod, jak si ověřit pravost či aktuálnost fotky sdílené na internetu. 

Na internetu se dnes dá najít cokoliv – třeba „zaručené“ fotografie dokazující leccos. Předtím, než po jejich zhlédnutí propadnete panice a touze fotku, kterou vidíte, okamžitě sdílet dál, se radši na chvíli zastavte a zamyslete. 

V posledních měsících se na internetu jako lavina například šíří fotografie uprchlíků – ty ovšem často pocházejí úplně z jiného místa a z jiné doby. Pravost fotek, které někdo sdílí na sociálních sítích, si přitom můžete snadno ověřit. 

Jak ověřit pravost fotky? NÁVOD

1. Vyberte fotku
Uložte fotku do počítače nebo si zkopírujte její adresu (klikněte pravým tlačítkem na fotku a vyberte „Kopírovat adresu obrázku“).  

2. Ověřte ji
Pravost i aktuálnost fotky můžete ověřit na stránce images.google.com nebo na tineye.com.  

Na stránce images.google.com klikněte na obrázek fotoaparátu a vyberte, zda chcete obrázek nahrát, nebo zkopírovat jeho adresu ze schránky (stisknutím Ctrl + V). Na stránce tineye.com klikněte na ikonku šipky nahoru pro nahrání obrázku nebo vložte adresu odkazu ze schránky (stisknutím Ctrl + V).  

Příklad: Následující fotka se na internetu sdílí jako součást alba s názvem Islám přichází zničit Evropu. Ve skutečnosti pochází z italského dokumentárního filmu La Nave Dolce, který pojednává o události z roku 1991, kdy 20 tisíc Albánců připlulo k italským břehům. 

Screenshot z Facebooku - Foto: screenshot Facebooku

Daniel Dočekal: „Někteří lidé chtějí veřejnost záměrně poštvat proti uprchlíkům“ 

„Většina obrázků, které jsou vydávány za aktuální, děsuplné a ohrožující naše životy, jsou staré třeba i pět deset patnáct let. Některé dokonce pocházejí z filmů a jsou lživě vydávány za aktuální události,“ říká internetový publicista Daniel Dočekal. 

Ať už fotky vytržené z kontextu lidé sdílejí záměrně, nebo z pouhé naivity, jedno je jasné – počet takovýchto falešných fotek na sociálních sítích roste. „Je to samozřejmě dáno panikou, kterou často vyvolávají bulvární nebo tabloidní média,“ říká Daniel Dočekal. 

„Část lidí, kteří tyto fotky sdílejí, to přitom dělá záměrně. Chtějí totiž veřejnost poštvat proti uprchlíkům nebo obecně proti komukoliv, kdo je cizí,“ upozorňuje. „Existují celé skupiny lidí, kteří se na sdílení obrázků vytržených z kontextu záměrně specializují.“ 

Podobné „zaručené“ fotky se nemusí týkat pouze uprchlíků, ale i dalších kontroverzních témat, například Ukrajiny a Ruska. 

Související weby

Vše o situaci na Ukrajině

Autor:  Věra Masopustová  (vma),  mkp

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace