Zprávy → Politika a společnost13. října  2016 v 09:10  

Poslankyně Semelová z KSČM se nemusí omlouvat za své výroky o Miladě Horákové a srpnu 1968

Poslankyně KSČM Marta Semelová u soudu (archivní foto) - Foto: Filip Jandourek

Poslankyně KSČM Marta Semelová u soudu (archivní foto)Foto: Filip Jandourek

KSČM a její poslankyně Marta Semelová se nemusí omlouvat za výroky političky o Miladě Horákové či o roku 1968. Pravomocně to ve čtvrtek potvrdil odvolací soud. Žalobu na ni podal právník Michal Kincl z TOP 09. Obvodní soud pro Prahu 1 ji ale letos v lednu zamítl. Semelová před dvěma lety v České televizi zpochybnila, že přiznání Milady Horákové v politickém procesu bylo vynucené.

Kincl podal na Semelovou žalobu na ochranu osobnosti. Kritizoval vyjádření Semelové v televizní debatě, kde poslankyně v roce 2014 zpochybňovala vynucenost přiznání Milady Horákové během vykonstruovaného procesu. Kincl tvrdil, že mu výroky způsobily újmu. Soudce pražského městského soudu Tomáš Novosad řekl, že je žaloba nedůvodná. 

„Na základě žalobních tvrzení je možno uzavřít, že pan žalobce není ve věci aktivně legitimován. Jak již řekl soud prvního stupně a jak my opakujeme a potvrzujeme, osobně ve vztahu k panu žalobci nedošlo k neoprávněnému zásahu do jeho osobnostních práv,“ zdůvodnil rozhodnutí Novosad. 

Kincl k soudu osobně nepřišel. Jeho advokát Jaroslav Bárta mu ale doporučí dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle něj nešlo o výroky někde v hospodě u piva, ale pronesla je členka Parlamentu ČR. Komunistická poslankyně Marta Semelová verdikt přivítala. 

Čtěte také: Semelová půjde kvůli výrokům o Horákové k soudu, poslankyně se hájí svobodou projevu

„Ten soud je zcela absurdní. Zvlášť z toho důvodu, že si myslím, že není možné, aby soud rozhodoval o věcech historických. To byl diskuzní pořad, byly to mé názory, které se týkaly historických událostí,“ řekla Semelová. 

Poslankyně komentovala také obsazení Československa v roce 1968, šlo podle ní o mezinárodní pomoc. Policie už dříve řekla, že vystoupení političky nebylo trestným činem. Kincl ale podal žalobu. Chtěl, aby se Semelová písemně omluvila a uznala, že šlo o okupaci a že totalitní komunistický režim perzekvoval mnoho lidí. 

Soud už v lednu žalobu zamítl jako nedůvodnou, protože výroky Kinclovi nezpůsobily relevantní újmu. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace