Zprávy → Politika a společnost25. září  2016 v 11:37  

Povolenou rychlost překračují 3 ze 4 českých řidičů. Nejméně disciplinovaní jsou Skandinávci

Povolenou rychlost překračuje 74 procent českých řidičů (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Povolenou rychlost překračuje 74 procent českých řidičů (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Tři čtvrtiny českých řidičů vědomě překračují povolenou rychlost. S podílem hříšníků 74 procent je Česko jeden procentní bod nad celosvětovým průměrem. Vyplývá to z průzkumu MobilityMonitor společnosti LeasePlan, kterého se zúčastnily 4000 řidičů ze 17 zemí.

Třetina Čechů jezdí rychle tehdy, když je na silnicích minimální provoz, 28 procent překračuje rychlost jen na dálnicích a přibližně čtvrtina výhradně v době, kdy opravdu spěchá. 

Pětina českých řidičů nikdy nepřekračuje rychlost, když není ve voze sama. Něco málo přes desetinu respondentů uvedlo, že neriskují ve chvílích, kdy vezou děti. 

Největší podíl řidičů nerespektujících rychlostní limity mají skandinávské národy. Ve Švédsku běžně překračuje povolenou rychlost 90 procent řidičů, v Dánsku 89 procent a v Norsku 87 procent. 

„Nelze ale vyloučit, že lidé na severu Evropy jsou v posuzování vlastního chování za volantem kritičtější než obyvatelé jiných zemí," podotkl mediální zástupce LeasePlanu Pavel Hálek. 

Čtěte také: V tunelu Blanka špatně měřily radary. Praha vrátí pokutovaným řidičům 2,4 milionu

Jako nejdisciplinovanější vzešli ze studie respondenti ze Spojených států s 52 procenty, Řecka s 55 a Španělska s 60. 

Způsob, jakým se řidiči chovají na silnicích, může mít dopad nejen bezpečnostní, ale i ekonomický. V případě firemních aut mohou stylem jízdy ovlivnit výdaje svého zaměstnavatele na vozový park, například v oblasti pojištění. 

V Evropě zaplatí firma za palivo pro jeden vůz v průměru 2000 eur ročně, jedna silniční nehoda ji přitom v průměru vyjde na 700 eur. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace