Pozemkový úřad převezme projekt Intersucho, krizi předpoví až 10 dní předem

Suchem je ohrožena značná část půdního fondu ČR (ilustrační foto) - Foto: Vít Pohanka

Suchem je ohrožena značná část půdního fondu ČR (ilustrační foto)Foto: Vít Pohanka

Státní pozemkový úřad převezme od podzimu projekt Intersucho. Ten monitoruje a předpovídá výskyt zemědělského sucha ve všech krajích České republiky. A má pomáhat zemědělcům nebo třeba lesníkům. Systém aktualizuje údaje na podrobných mapách každý týden, a to na specializovaném webu. Sucho v dané oblasti dokáže předpovědět 10 dní předem.

„Systém monitoringu sucha musí být aktuální a praktický. Proto je vlastně inovován, aktualizován každý týden. Naši uživatelé jsou především zemědělci, lesníci, krajináři, ale také další zájmové skupiny,“ popsal fungování projektu jeho autor, profesor Zdeněk Žalud z Akamedie věd ČR. 

Suchem, erozí nebo přívalovými povodněmi je ohrožena více než polovina zemědělské půdy v České republice. Na zmírnění těchto nebezpečí vynaložil Státní pozemkový úřad v minulých třech letech 4,5 miliardy korun. 

Prezident Agrární komory Miroslav Toman si myslí, že investice by měly směřovat především do suchem nejvíce ohrožených krajů. 

„V každém případě je dobře, že Státní pozemkový úřad to dělá, myslím, že tam jsou skoro na hranici možností. Nicméně, byl bych velmi rád, kdyby se zaměřili na oblasti, které například trpí suchem. To znamená jižní Morava, Rakovnicko atd.,“ uvedl Toman. 

Autor:  Jitka Hanžlová  (jhn)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace