Zprávy → Politika a společnost12. září  2016 v 19:41  

Praktičtí lékaři chtějí víc peněz: 21. září protestně zavřeme ordinace

Praktičtí lékaři 21. září nebudou ordinovat (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Praktičtí lékaři 21. září nebudou ordinovat (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Praktičtí doktoři chtějí ve středu 21. září protestně zavřít ordinace. Na termínu se dohodli zástupci všech krajů a vedení Sdružení praktických lékařů. Požadují šestiprocentní zvýšení plateb od zdravotních pojišťoven a rozšíření pravomocí například pro předepisování léků. Termín ale definitivně potvrdí až po čtvrtečním jednání s ministrem zdravotnictví.

„Na základě tohoto jednání je možné ještě protestní akci odvolat. Možnost je podmíněná realizací našich požadavků a slibů ministerstva zdravotnictví,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.  

Resort v těchto dnech připravuje novou úhradovou vyhlášku pro příští rok. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD ale praktici dostávají peněz dost a chystaný protest je jen předvolební vydírání. Jednání se neplánuje zúčastnit a resort zastoupí náměstek. 

Doktoři žádají zvýšení kapitační platby. To jsou peníze, které dostávají pravidelně od pojišťoven za každého pacienta v kartotéce. Podle sdružení tyto platby tvoří 75 procent příjmů ordinace, ale posledních osm let se nezměnily.  

Čtěte také: Protest praktických lékařů. Chtějí zavřít ordinace kvůli nízkým platbám a povinným stážím

„Tudíž příjmy a úhrady praktickým lékařům nerostou a je to v rozporu s tím, co vidíme i v jiných segmentech lékařské péče,“ upozornil místopředsedy sdružení Michal Bábíček. 

Lékaři si stěžují, že náklady jako nájmy nebo energie přitom stále rostou, a tak nemůžou například nakoupit přístroje a zvýšit plat svým zdravotním sestrám. Nelíbí se jim také, že ministerstvo zvyšuje platy kolegům v nemocnicích a na ně nemyslí.  

Podle Václava Šmatláka by jednodenní protest neměl pacienty ohrozit.  

„Mohu všechny uklidnit. Pacient to nepocítí, akorát bude více zatížená záchranná služba a nemocnice, protože lidi budou záchrankou odvezeni, tak jako je to o víkendech,“ potvrdil člen sněmovního výboru pro zdravotnictví za ČSSD a primář interny Na Bulovce Jiří Koskuba.  

Autor:  Iveta Vávrová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace