Zprávy → Politika a společnost27. září  2016 v 15:14  

Prezident udělil třetí milost. Muži, který kvůli poškození mozku nechápe smysl trestního stíhání

Prezident Miloš Zeman udělil svou třetí milost (archivní foto) - Foto: Filip Jandourek

Prezident Miloš Zeman udělil svou třetí milost (archivní foto)Foto: Filip Jandourek

Prezident Miloš Zeman udělil v úterý milost, která znamená zastavení trestního stíhání. Obviněný kvůli poškození mozku a duševní poruše nechápe podle Zemana smysl trestního stíhání. Informoval o tom mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„Prezident republiky nařídil, aby se u omilostněného nepokračovalo v trestním stíhání za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,“ uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na stránkách Hradu

„Přihlédl k tomu, že obviněný v důsledku poškození mozku po cévní mozkové příhodě a pro duševní poruchu není schopen chápat smysl trestního řízení, které je z tohoto důvodu přerušeno,“ dodal. 

Žádost o milost podala podle něj státní zástupkyně, která v této fázi nemůže trestní stíhání v souladu se zákonem zastavit. Podnět k posouzení pak prezidentovi předložil ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO. Rozhodnutí v tomto případě podléhá kontrasignaci premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou. 

Milosti prezidenta republiky 

Zeman už před prezidentskými volbami uvedl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc provádět řízení o milostech převedl v prosinci 2013 na ministra spravedlnosti, protože ji pokládá za „zbytečně monarchistický prvek“ v ústavě. 

První milost prezident udělil letos v únoru muži odsouzenému na tři roky za méně závažnou majetkovou trestnou činnost, který si část trestu odpykal a poté byl kvůli zdraví podmínečně propuštěn do nemocničního ošetřování. 

Druhou pak udělil v květnu, kdy omilostnil ze zdravotních důvodů odsouzeného muže. Prominul mu zbytek jednoho trestu a tři celé tresty odnětí svobody v celkové výši zhruba 29 měsíců. 

Prezidentské milosti - Foto:  Český rozhlas

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace