Přípravky vyrobené z konopí nebudou hradit zdravotní pojišťovny. Prý neléčí

9. března  2013 v 10:36  
Konopí (ilustrační foto) - Foto:  ČTK/AP, Ted S. Warren

Konopí (ilustrační foto)Foto:  ČTK/AP, Ted S. Warren

Léčivé konopí neléčí, rozhodl český Státní ústav pro kontrolu léčiv. Přípravky vyrobené z konopí si tak budou muset hradit pacienti sami bez účasti zdravotních pojišťoven. Podle kritiků rozhodnutí hrozí, že na ně nemocní lidé nebudou mít. Zákon o léčebném konopí navíc schválil parlament pohodlnou většinou a podpořila ho i řada lékařů a profesních sdružení.

Čerstvě vydané opatření Státního ústavu pro kontrolu léčiv říká, že není doložená účinnost léčiv z konopí. Mluvčí ústavu Lucie Šustková upozorňuje, že rozhodnutí ještě není definitivní. 

„Dle správního řádu může k tomuto návrhu jakákoli osoba, jejíž práva, povinnosti nebo zájmy mohou být opatřením obecné povahy přímo dotčeny, uplatnit ústavu písemné připomínky, a to do 15 dnů ode dne vyvěšení návrhu na úřední desce ústavu,“ informuje. 

Rozhodnutí ústavu považuje za chybu například senátorka Alena Gajdůšková z ČSSD. 

 

Reportér Ľubomír Smatana se zajímal o další možný osud léčebného konopí

Vložit na svůj web

„Pokud to nebude dopláceno z veřejného zdravotního pojištění, tak je to luxusní lék. Tak je to prostě nedostupné, zvláště pro ty, kteří to nejvíce potřebují, což jsou většinou starší lidé a také lidé těžce nemocní, kteří ten příjem v podstatě nemají,“ tvrdí. 

Na konopný lék čeká i Vojtěch Černý z Plzně, kterému lékaři diagnostikovali před čtyřmi lety roztroušenou sklerózu. 

„Léčil jsem se normálními kortikoidy, ta léčba není vůbec příjemná. Momentálně je v konopí prozkoumáno zhruba 110 aktivních látek, u kterých je prokázáno, že mají léčivé účinky. Určitě by to byl přínos pro každého nemocného, nemluvě o tom, že konopí jako takové má tlumivé účinky proti bolestem,“ vysvětluje. 

Léčivé účinky dokazují desetitisíce studií 

Podle námitek odpůrců verdiktů ústavu je ale po celém světě už 32 tisíc studií, které léčebné účinky konopí potvrzují. Poukazuje na to i drogový epidemiolog a spolutvůrce zákona o léčebném konopí Tomáš Zábranský z Univerzity Karlovy. 

„Protože celý ten proces byl jen a pouze o tom, že konopí a přípravky z něj mají pro řadu stavů, především bolestivé a křečové, prokazatelné a velmi blahodárné léčebné účinky. A třeba i těch 60 tisíc lidí, kteří podepsali petici a z nich tak pětina je pacientů, která se dnes léčí nelegálně, toto mohou potvrdit,“ říká.  

Hodlá proto rozhodnutí úřadu napadnout. „Těch 32 tisíc studií, které prokazují léčebné účinky, jsme si nevymysleli. Jsou z recenzovaných vědeckých časopisů, to je důvod, proč se léčí všude v zemích kolem nás. Pro mě je to trošičku nepochopitelný pokus, který je vyargumentován něčím, co je v naprostém v rozporu s vědeckým poznáním,“ dodává Zábranský. 

Využití konopí v lékařství při léčení některých zdravotních potíží - Foto:  ČTK

Využití konopí v lékařství při léčení některých zdravotních potížíFoto:  ČTK

Autor:  Petr Sehnoutka  (psp), Ľubomír Smatana  (ľsm),  kko
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Doprava

  Od 27.5.2016 22:30 do 28.5.2016 00:05; D1 - 228.7km na trase Praha - Říkovice; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; požár OA, HZS je na místě.
  Od 27.5.2016 23:10 do 28.5.2016 00:10; na silnici u obce Bednáreček okres Jindřichův Hradec; nehoda; havarované vozidlo; zvěř na vozovce; OA x zvěř bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace