Protest praktických lékařů. Chtějí zavřít ordinace kvůli nízkým platbám a povinným stážím

Podle ministerstva zdravotnictví by měly být služby v nemocnicích pro lékaře praxí (ilustrační foto) - Foto:  IKEM

Podle ministerstva zdravotnictví by měly být služby v nemocnicích pro lékaře praxí (ilustrační foto)Foto:  IKEM

Praktičtí lékaři v září možná protestně zavřou na den své ordinace. Oznámilo to Sdružení praktiků. Kritizují nízké platby za práci lékaře a nesouhlasí s povinnými službami v nemocnicích. Právě to chce část poslanců prosadit do zákona o vzdělávání lékařů a navrhuje pravidelné stáže v nemocnicích pro všechny ambulantní specialisty.

Pro to, aby si lékaři doplnili znalosti o praxi v nemocnici, je i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle něho mají být služby v nemocnicích další formou vzdělávání praktických lékařů. 

„Považuji za normální, aby člověk, který pracuje v ambulantní sféře, v té nemocnici byl alespoň několikrát do měsíce,“ uvádí Němeček. 

 

Podle praktických lékařů je problémem nedostatek doktorů v nemocnicích.

Vložit na svůj web

Šéf resortu chce teď se zástupci praktických lékařů probrat, jak by konkrétně měly služby v nemocnicích vypadat. Ti ale s nápadem nesouhlasí. 

„Víme, že se to vůbec netýká vzdělávání, problémem je nedostatek lékařů v nemocnicích. Nápad, že malý počet doktorů v nemocnicích bude nahrazen těmi z ambulance, je zcestný,“ vysvětluje předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák. 

Ve středu projedná změny v zákoně o vzdělávání lékařů zdravotní výbor poslanecké sněmovny. Své výhrady k návrhu mají i praktičtí lékaři pro děti a dorost. 

Odborné společnosti se také nelíbí, že má jejich specializace „praktický lékař pro děti a dorost“ zmizet ze základních oborů. Ministerstvo ji chce sloučit s pediatry pro nemocniční praxi. 

Autor:  Tomáš Bystrý  (tby), Iveta Vávrová, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace