První kolo senátních voleb vyhrálo hnutí ANO. Návrat do Senátu možná čeká i TOP 09

První kolo senátních voleb vyhrálo hnutí ANO - Foto: Martin Svozílek

První kolo senátních voleb vyhrálo hnutí ANOFoto: Martin Svozílek

První kolo senátních voleb vyhrálo hnutí ANO s 14 postupujícími. Kandidáti ČSSD a KDU-ČSL postoupili v devíti obvodech, ODS v pěti. Čtyři zástupce mají Starostové a nezávislí spolu se Starosty pro Liberecký kraj. Díky třem finalistům možná čeká návrat do Senátu i TOP 09.

Vládní strany si díky sedmi vzájemným duelům svých kandidátů udrží většinu v horní komoře. ČSSD, ANO a KDU-ČSL budou mít v Senátu dohromady k dispozici minimálně 42 hlasů. 

ANO se díky úspěchu může stát na úkor ODS druhou nejsilnější frakcí v horní komoře. Pokud by všichni jeho finalisté za týden při druhém kole uspěli, mělo by 18 senátorů. Tolik členů by mohl mít i senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí. 

Vůdčí postavení v Senátu ale zůstane ČSSD, které zůstává bez ohledu na výsledek voleb 23 senátorů. 

Občanští demokraté mohou z osmi obhajovaných křesel obhájit pět, a měli by tak dohromady maximálně 11 senátorů. Předstihnout by je mohli i Starostové spolu s TOP 09. V jejich obnoveném společném klubu by mohlo být až 12 senátorů. 

Čtěte také: Senátní volby ve středních Čechách: do druhého kola postoupili všichni tři stávající senátoři

Určitým překvapením voleb je až druhé místo favorizovaného místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha z ČSSD na Hodonínsku. 

Stejně jako on má šanci obhájit mandát dalších 13 senátorů včetně místopředsedkyně Senátu Miluše Horské z klubu KDU-ČSL, místopředsedy ODS Miloše Vystrčila nebo šéfů lidoveckého klubu Petra Šilara a klubu Starostů Jana Horníka. 

Kandidáti protiimigračních stran se v senátních volbách neprosadili, neuspěli ani adepti Svobodných či Strany soukromníků, i přes podporu majitele loterijní společnosti Synot Iva Valenty. Propadli i adepti Strany práv občanů, která má ale šanci na zachování senátorské frakce s KSČM. 

Čtěte také: První senátní duely: v Praze uspěli Válková, Chmelová nebo Růžička

Komunisté totiž mají naději na zdvojnásobení svého zastoupení v horní komoře díky postupu svého kandidáta Ladislava Sekaniny na Bruntálsku. Reálné vyhlídky na znovuzvolení má i dosavadní senátor Jaroslav Doubrava ze Severočeši.cz. S nimi by si klub udržel minimální počet pěti členů. 

Určitá naděje na klub zůstává i Straně zelených, která by také potřebovala dva senátory. Kromě Petra Orla na Novojíčínsku se jí do finále probojoval společný kandidát s ČSSD, filozof Václav Bělohradský v Praze 6. Jeho soupeř, ředitel gymnázia Jiří Růžička však získal v prvním kole téměř trojnásobek hlasů. 

Ze známých kandidátů se v prvním kole prosadili ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD, exministryně spravedlnosti Helena Válková a žokej Josef Váňa za hnutí ANO, bývalý hokejista Jiří Šlégr za ČSSD nebo režisér večerníčků se zvířaty Václav Chaloupek za uskupení Občané patrioti. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace