Zprávy → Politika a společnost27. července  2014 v 18:00  

Radek Jaroš po úspěšném zdolání vrcholu K2 sestupuje k základnímu táboru

Radek Jaroš rychle sestupuje z K2 (ilustrační foto) - Foto: Radek Jaroš

Radek Jaroš rychle sestupuje z K2 (ilustrační foto)Foto: Radek Jaroš

Horolezec Radek Jaroš pokračuje v úspěšném sestupu z hory K2. Včera zdolal její vrchol a stal se tak 15. člověkem na světě, který pokořil všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíkového přístroje. Při sestupu Jaroš znovu všechny překvapil.

„Protože ten výstup byl velmi náročný a my jsme čekali, že přijde do základního tábora až zítra. Nicméně když dnes horolezci sestoupili do tábora C2, který je ve výšce asi 6800 metrů, tak se ozval Radek a říkal, že jde domů. Takže ho v základním táboře čekáme dnes mezi osmou a devátou,“ hlásila ze základního tábora reportérka Radiožurnálu Lucie Výborná. 

Jaroše následují jeho spolulezci Jan Trávníček a Petr Mašek, kteří přenocují v druhém výškovém táboře. 

„Takže je čekáme zítra někdy okolo poledne nebo po poledni. Všichni jsou v dobré náladě, i když jsou pravděpodobně velmi unavení, ale všichni jsou v bezpečí,“ dodala Výborná. 

Padesátiletý Jaroš zkompletoval takzvanou Korunu Himálaje, tedy všech 14 osmitisícovek bez kyslíkového přístroje, jako první Čech. Po něm dobyl vrchol K2 i Jan Trávníček. Při sestupu se zhoršilo počasí a oba horolezci sestupovali do tábora C4 v hustém sněžení a vánici. Tam se k nim připojil Petr Mašek. 

Je to splněný sen, říká dcera Andrea 

Dcera Radka Jaroše, scénáristka Andrea, má z výkonu svého otce radost. Ta se mísí s úlevou z toho, že má Radek ‚splněno‘. 

„Byl to jeho sen a pro každé dítě je hodně zajímavé, když si jeho rodič splní svůj sen. Jsem vděčná, že si ho splnil, a že mi tím dává jakýsi obraz, že je možné si sny plnit.“ Odpověď na to, co bude dál, jestli bude následovat nějaký další cíl, prý Radek nejspíš ještě sám nemá. 

 

O úspěchu Radka Jaroše mluvila ve vysílání Radiožurnálu jeho dcera Andrea

Vložit na svůj web

Andrea Jarošová mluvila také o respektu k velehorám. Největší strach neměl podle ní Radek Jaroš z K2, ale z Annapurny, kde přišel o prsty na nohou. 

„Je nejnebezpečnější, je tam největší úmrtnost. Té se bál nejvíc. K dvojka je nepříjemná tím, že tam často bývá hnusně a je těžké trefit se do nějakého okna, kdy se tam vůbec dá vylézt.“ 

Nepál podle Andrey Jarošové jejího otce určitě změnil, protože měl mimořádnou příležitost sám sebe dokonale poznat. 

Čtěte také: Horolezec Radek Jaroš vystoupal na K2, zdolal tak poslední ze 14 osmitisícovek

Autor:  Lucie Výborná  (lvb), Igor Maňour  (ima)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace