Rath zůstane i nadále ve vazbě. Všechny důvody trvají, řekl soud

David Rath - Foto: Filip Jandourek

David RathFoto: Filip Jandourek

Krajský soud v Praze rozhodl, že bývalý středočeský hejtman David Rath zůstane i nadále ve vazbě. Rath tak je dál v litoměřické věznici ze všech tří vazebních důvodů.

O ukončení vazby uvalené na bývalého středočeského hejtmana kvůli obavě, že by mohl pokračovat v trestné činnosti, rozhodl Okresního soud pro Prahu-Východ. Státní zástupce se proti tomu ale odvolal a uspěl. Podle Krajského soudu důvody pro vazbu dál trvají. 

„Krajský soud stížnosti státního zástupce vyhověl a rozhodl, že pan doktor David Rath se nadále ponechává ve vazbě ze všech tří vazebních důvodů,“ upřesnila mluvčí soudu Zuzana Steinerová. 

Krajský soud se i nadále obává, že Rath by mohl pokračovat v trestné činnosti, uprchnout nebo ovlivňovat svědky. Z tohoto důvodu nezrušil ani jednu z uvalených vazeb – tedy předstižnou, útěkovou nebo koluzní. 

Právě takzvaná koluzní vazba ale Rathovi končí v úterý 13. srpna. Může totiž trvat maximálně tři měsíce. K tomuto typu vazby se přistupuje v případě obavy, že by obviněný mohl ovlivňovat svědky. 

Davida Ratha zadrželi policisté v pondělí 14. května i se sedmi miliony v ruce. Podle kriminalistů se jednalo o úplatek související s předraženou zakázkou na opravu zámku v Buštěhradu. 

Obviněný poslanec vinu popírá, označil se za oběť policejní léčky a tvrdí, že má jeho případ politické pozadí. Podle něj za celou kauzou stojí ministr vnitra Jan Kubice. Ten ale takové narčení odmítl. Rath kvůli kauze opustil ČSSD i hejtmanství, poslaneckého mandátu se ale vzdát nechce. 

David Rath vystoupil 5. června na schůzi poslanecké sněmovny. Doprovázela o ozbrojená tříčlenná eskorta. Poslanci poté rozhodli o jeho vydání dalšímu trestnímu stíhání. V kauze už policie stíhá celkem 11 lidí. 

Autor:   ak, Viktorie Hošková  (vih)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace