Zprávy → Politika a společnost12. září  2016 v 08:16  

S Věrou Čáslavskou se v Národním divadle rozloučí sportovní legendy, politická elita i široká veřejnost

Věra Čáslavská - Foto: Adam Kebrt

Věra ČáslavskáFoto: Adam Kebrt

V Národním divadle v Praze se dnes lidé můžou naposledy rozloučit s Věrou Čáslavskou. Sportovní gymnastka a sedminásobná olympijská vítězka zemřela 30. srpna. Syn Věry Čáslavské ji nechal podle jejího přání zpopelnit bez obřadu minulý týden ve čtvrtek.

Program v Národním divadle v Praze začíná v 10 hodin dopoledne a bude trvat hodinu a půl. Program ze sálu bude promítán na velkoplošnou obrazovku na piazettě, kde se fanoušci legendární české gymnastky mohou podepsat do kondolenční knihy. 

„Věra Čáslavská milovala balet i divadelní hry. Určitě to hrálo roli při výběru Národního divadla. Český olympijský výbor se tam loučil i s další českou sportovní ikonou Emilem Zátopkem. Když jsme uvažovali o velmi důstojném místě pro rozloučení, Národní divadlo bylo první volbou,“ vysvětluje generální sekretář Českého olympijského výboru Petr Graclík. 

 

Podrobnosti o rozloučení s Věrou Čáslavskou zjistil moderátor ranního vysílání ČRo Jiří Chum

Vložit na svůj web

Rozloučení s Věrou Čáslavskou nemá být klasickou tryznou s hrajícími varhany. „Rádi bychom na Věru Čáslavskou zavzpomínali způsobem, jakým žila. Připomeneme ji baletem a úryvkem hry ‚Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská‘. Věra tu hru milovala, radila protagonistům a vodila na ni své kamarády,“ říká funcionář ČOV. 

„Není to žádná veselá událost, ale bude to milé a v duchu, jaký by Věra měla ráda a ve kterém si ji v posledních letech osobnosti sportu i veřejného života pamatují,“ dodává. 

V hledišti Národního divadla nebude chybět rodina Věry Čáslavské. Dorazí současní sportovci, kteří bojovali v Riu, například Ondřej Synek, Jiří Prskavec či zlatý Lukáš Krpálek. Své místo má vyhrazené o vítězka ze Soči Eva Samková či legendy českého sportu z Českého klubu olympioniků. 

Politickou elitu bude zastupovat premiér Bohuslav Sobotka či předsedové obou klubů Parlamentu i další ústavní činitelé. Zahraniční hosté dorazí z Japonska, ke kterému měla Věra Čáslavská po svém úspěšném vystoupení na OH 1964 velmi blízko. 

Hned vedle Národního divadla na piazzettě je umístěná velkoplošná obrazovka, na kterou bude dění ze sálu přenášeno. Veřejnost má možnost podepsat se kondolenční knihy či uctít památku Věry Čáslavské květinou či svíčkou. 

Věra Čáslavská podlehla těžké nemoci 30. srpna. Od druhého dne přicházeli její fanoušci zapsat své vzpomínky do kondolenčních knih. „Je to naše mládí. Strašně jsme ji milovali, protože to byla ženská jak má být,“ zavzpomínal pan Karel v obchodním domě na Národní třídě. „Byla pro mě vzor,“ neskrývala slzy paní Jana. 

Pohřeb měla sedminásobná olympijská vítězka minulý čtvrtek pouze za přítomnosti rodinných příslušníků. 8. září krátce před západem slunce jsem v šumperském krematoriu vykonal maminčinu poslední vůli a bez jakýchkoli obřadů nechal zpopelnit její tělo,“ napsal syn Martin Odložil. 

Čáslavská a fotbal. Kamarádila se s medailisty z Chile, utekla Masopustovi na pohřeb

Pro českou společnost znamenala mnohem víc, ale dnes se bude na Věru Čáslavskou vzpomínat v Národním divadle hlavně jako na sportovkyni. Ostatně právě ze sportovního světa vzešla a pro český sport do posledních chvil dýchala. Hodně těsné pouto třeba i se slavnou generací svých fotbalových vrstevníků.

„Jsem moc šťastná, že mohu vyhlásit prestižní Cenu Emila Zátopka. Jsou to naši fotbalisté z roku 1962,“ uvedla Věra Čáslavská stříbrné medailisty z Chile mezi elitu českého sportu.

Ona sama vstoupila mezi Sportovní legendy v roce 2001, tedy hned po Emilu Zátopkovi, po kterém se ocenění od Klubu sportovních novinářů jmenuje.

„Je to pro mě velká čest. Můj tatínek byl taky fotbalista, takže vím, co to obnáší. Jsem hrozně šťastná, že jste v takové kondici. Máte toho tolik za sebou a nejste žádné trosky,“ smála se se svými kamarády a vrstevníky.

V prosinci 2012 to byl večer, při kterém slavná gymnastka a fotbalisti její generace užili hodně legrace, ale nebylo to zdaleka jediné setkání a svou oddanost projevila Věra Čáslavská i ve vážnější chvíli.

Loni začátkem července, když už intenzivně bojovala s rakovinou, unikla z nemocnice, aby mohla promluvit na pohřbu Josefa Masopusta. „Setkání s tebou mě velice obohacovala. I ve chvílích pro mě nejtěžších jsi mi dodával sílu,“ řekla na dálku držiteli Zlatého míče.

O čtrnáct měsíců později - dnes dopoledne v Národním divadle - se český sport bude loučit s Věrou Čáslavskou. 

Autor:  Jiří Chum  (jch), Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace