Senátoři odmítli pomalejší růst penzí, poslanci je ale zřejmě přehlasují

19. července  2012 v 21:01  
Senátoři odmítli pomalejší růst důchodů, poslanci je zřejmě přehlasují (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Senátoři odmítli pomalejší růst důchodů, poslanci je zřejmě přehlasují (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Návrh na nižší růst penzí Senátem podle očekávání neprošel. Pro zamítnutí vládního návrhu hlasovali 39 senátorů, proti jich bylo 10, jeden se zdržel. Předloha je součástí balíku úsporných opatření, kterými chce vláda v příštích letech snížit schodek státního rozpočtu.

Vláda navrhuje, aby důchodci dostávali v příštích třech letech penze navýšené o třetinu růstu cen a o třetinu růstu reálných mezd. Opatření má vést ke snížení schodku státních rozpočtů. Za tři roky by měl stát uspořit celkem 47,7 miliardy korun. 

Senátorka klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová chápe špatnou situaci starších lidí, stát ale podle ní nemá jinou možnost. 

„Nižší valorizace důchodů vyplývá z celkové ekonomické situace. Přikračují k tomu všechny státy. Všude dělají opatření proto, že se chtějí vyvarovat situaci, kdy by třeba museli důchody zmrazit úplně,“ vysvětluje Paukrtová. 

 

Debatu o nižší valorizaci penzí shrnuje redaktorka Květa Moravcová

Vložit na svůj web

Senátor ČSSD Zdeněk Škromach to ale vidí přesně opačně: „Já myslím, že vláda spoléhá na to, že senioři jsou už trošku slabší skupinou, která většinou moc nedemonstruje a nestávkuje.“ 

Pomalou valorizaci penzí kritizují i někteří lidovci. Podle jejich senátora Václava Koukala nemají starší lidé možnost nijak si přivydělat. 

„Nejsou jasná pravidla, jak se bude valorizace dělat. Tam se předpokládá se jakýsi nárůst ekonomiky ČR. Druhý z důvodů je, že se nedomníváme, že by důchodci vzhledem k tomu, jak roste DPH, nájmy, vodné, stočné, cena odpadu, aby proti tomu šly dolů jejich příjmy, které jsou omezené,“ míní Koukal. 

Pokud bude novela platit, průměrný důchod by se v příštím roce zvýšil jen zhruba o 156 korun, místo původně očekávaných 428 korun. Průměrný důchod je nyní zhruba 10 550 korun. 

Proti pomalejší valorizaci důchodů protestovalo koncem května v Praze asi 1200 seniorů i postižených. Premiér Petr Nečas jim však tehdy vzkázal, že současné tempo zvyšování důchodů je neudržitelné. Připomněl také, že Česko je jednou z mála zemí, kde penze i v době krize rostou. 

Autor:  Květa Moravcová  (kvm), Mirko Kašpar
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 
Hlasujte pro Zprávy.rozhlas.cz v anketě Křišťálová lupa 2015

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 
Volejbalové ME mužů: ČR - Nizozemsko - Foto: Michal Jindra

Volejbalové ME mužů: ČR - Nizozemsko

Poslouchejte v přímém přenosu na webu!

 
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Hrdinové nejsou jenom v učebnicích - Foto: Ruzbeh Oweyssi

Hrdinové nejsou jenom v učebnicích

Odvážní, stateční a obětaví lidé žijí i dnes.

 

Doprava

  Od 10.10.2015 23:00 do 11.10.2015 07:00; D1 - 182.1-178.3km na trase Říkovice - Praha; směr Praha; komunikace dočasně uzavřena; úplná uzavírka dálnice D1 v rámci akce „D1 Modernizace – úsek 25, EXIT 178 ...
  silnice III/33744, část obce Licomělice, Načešice, okr. Chrudim, uzavřeno, práce na silnici, Od 12.10.2015 07:00 Do 30.11.2015 23:59, Uzavírka silnice III/337 44 v úseku od křižovatky se silnicí III/337 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace