Šest skleniček vína a tři panáky denně není žádné extrémní pití, říká ministr zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Martin Holcát si nemyslí, že by prezident Zeman pil příliš mnoho alkoholu - Foto: Filip Jandourek

Ministr zdravotnictví Martin Holcát si nemyslí, že by prezident Zeman pil příliš mnoho alkoholuFoto: Filip Jandourek

Prezident Miloš Zeman musí kvůli cukrovce omezit alkohol. Podle ministra zdravotnictví a šéfa Zemanova lékařského konzilia Martina Holcáta ale prezident zase tolik nepil ani před diagnózou. Šest skleniček vína a tři panáky tvrdého alkoholu denně prý není žádné extrémní pití.

„Myslím si, že to extrémní přísun není. Popíšu vám řadu jiných pacientů, kteří mají trojnásobek, čtyřnásobek," řekl ministr ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. 

Dodal, že on sám by však takové množství alkoholu denně nevypil. „Nicméně jsme se s panem prezidentem dohodli, že to výrazně zredukuje. Mluvili jsme o jednom deci vína denně," upřesnil Holcát. 

 

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl ministr zdravotnictví Martin Holcát

Vložit na svůj web

Primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor ale upozornil, že šest skleniček vína a tři panáky tvrdého alkoholu denně je šestinásobek toho, co považuje za relativně bezpečnou dávku britská National Health Service.  

„Dal jsem si práci, přepočítal jsem to na gramy stoprocentního alkoholu a vyšlo mi 180, což s sebou nese obrovská rizika i pro zdravého dospělého člověka," poznamenal. 

Čtěte také: Kvůli cukrovce musí Zeman držet dietu, omezit alkohol i kouření a více se hýbat

„Tam hrozí riziko náhlé smrti, fibrilace síní, hypertenze, arytmie, cévní mozková příhoda, může nastat krvácení do trávicí trubice. Pokud by měl někdo cukrovku, tak se rizika sčítají,“ zdůraznil s tím, že diabetici, kteří pijí vysoké dávky alkoholu, riskují i oslepnutí. 

Nepít, nekouřit, dieta a pohyb! 

Deci vína může Zeman v případě potřeby nahradit třetinkou piva. Kvůli svému zdraví by měl vedle alkoholu omezit i kouření a také držet dietu a více se hýbat. 

 

Ve Stalo se dnes okomentoval množství alkoholu, které prezident denně vypije, primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor

Vložit na svůj web

Na otázku, jestli to dodrží, Holcát odpověděl, že jako pacient ve Všeobecné fakultní nemocnici prezident nekouřil.  

„Tenkrát pan premiér Zeman se tomu podvolil. Myslím, že tam ležel asi 14 dní, a nezapálil si. My jsme mu neřekli striktně, že nesmí nic kouřit. Dohodli jsme se, že svoji dávku sníží,“ zavzpomínal. 

Lékařské konzilium dnes oznámilo, že Zeman má cukrovku 2. typu a v oblasti nohou horší vedení nervů. S tím souvisí i jeho problémy s koordinací a rovnováhou. 

Prezident Miloš Zeman má cukrovku - Foto:  Reuters

Autor:  Simona Bartošová, Laura Havlová, Lenka Jansová  (lej)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace