Dejte hlas hlášce >> Dejte hlas hlášce >>

Meteorologové varují před bouřkami, potrvají až do středečního večera

Bouřky hrozí v Česku až do středečního večera (ilustrační foto) - Foto:  ČTK

Bouřky hrozí v Česku až do středečního večera (ilustrační foto)Foto:  ČTK

Meteorologové varují před silnými bouřkami, které mohou Česko zasáhnout během úterý a středy. Nadále je budou v celé republice doprovázet i vysoké teploty.

Odpoledne už bouřky přešly například přes Ústecko a Kladensko. „Už máme téměř 4 milimetry srážek, díky tomu se ochladilo téměř na 20 stupňů, je oblačno a stále je bouřka na stanici,“ hlásil v 16 hodin meteorolog-pozorovatel Tomáš Janík. 

Přeháňky se objevily také ve východních Čechách, především v Krkonoších a na Jičínsku.  

„V Peci pod Sněžkou jsme právě měli pěknou bouřku, napršelo 3,3 milimetru, teplota klesla o 5 stupňů na 16 stupňů Celsia. Vlhkost vzduchu dosáhla 90 procent,“ říká meteorolog-pozorovatel Jiří Novák. 

Meteorologové upozorňují, že v bouřkách se mohou ojediněle vyskytnout přívalové srážky, kroupy a silný vítr. V některých místech to může způsobit rychlý odtok vody ze svahů, rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt a zatopení níže položených míst a sklepů. 

Doporučují proto zajistit okna a dveře, případně upevnit volně položené předměty, například zahradní nábytek. 

Přestože teploty již nemají atakovat 40 stupňů Celsia jako v pondělí, lidé by stále měli dbát na pitný režim, vyhýbat se v poledních a odpoledních hodinách přímému slunci a omezit tělesnou zátěž. 

Výstraha před vysokými teplotami dnes platí pro celou republiku, zítra pak pro Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský kraj. 

Během extrémně horkého včerejška padaly rekordy na většině stanic. Kromě nejvyšší teploty v historii 40,4 stupně, kterou naměřili ve středočeských Dobřichovicích, padlo maximum i v pražském Klementinu. Tam bylo téměř 37 stupňů. Dnes by měly teploměry ukázat nejvýše 33 stupňů. 

Související weby

POČASÍ.ROZHLAS.CZ

Autor:  Petra Hosenseidlová, Martin Hromádka  (dka)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Doprava

  Od 28.9.2016 00:15 do 01:15; D1 - 195.9km na trase Říkovice - Praha; směr Praha; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; porouchané vozidlo v připojovacím pruhu; ...
  Od 27.9.2016 22:00 do 30.9.2016 07:00; D46 - 24.4km na trase Vyškov - Olomouc; Aktuální stav: 00:05 - Prostějov - nájezd na D/46 směr Olomouc; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; V době od 22.00 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace