Sobotka: Nerozumím tomu, proč Babiš nepůjde na jednání německé kancléřky s vládní delegací

Bohuslav Sobotka v Interview Plus - Foto: Khalil Baalbaki

Bohuslav Sobotka v Interview PlusFoto: Khalil Baalbaki

Budoucnost Evropské unie, pokračování česko-německého strategického dialogu a spolupráce ve vědě a výzkumu mají být hlavními tématy dnešní návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Praze. Setká se s prezidentem Milošem Zemanem i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), který byl hostem Ranního interview Radiožurnálu.

Pane premiére, hlavním tématem vaší schůzky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou má být příprava summitu v Bratislavě o reformě Evropské unie po brexitu. Jak moc se podle vás české a německé představy v této otázce shodují? 

Snažím se definovat priority České republiky, samozřejmě spolupracujeme na tom i s parlamentními stranami. Je zřejmé, že klíčovou prioritou naší země je zajištění bezpečnosti. Chceme, aby se Evropané v Evropě cítili bezpečněji. Jde o bezpečnost vnitřní, to znamená spolupráci v boji proti terorismu, ale také o bezpečnost vnější a tam chce Česká republika otevřít téma urychlení přípravy evropské armády. 

 

Do Česka dnes po čtyřech letech přilétá německá kancléřka Angela Merkelová. O česko-německých vztazích mluvil v Ranním inteview Radiožurnálu premiér Bohuslav Sobotka

Vložit na svůj web

To druhé téma, které vidíme jako důležité pro budoucí Evropu, je sbližování životní úrovně v jednotlivých členských zemích. To znamená posílení hospodářského růstu a také konvergence. Obě témata mohou být zajímavá pro naše partnery, jako je Německo. 

Když jsem teď sledoval výstup z jednání paní Merkelové, francouzského prezidenta a italského předsedy vlády, také mluvili o bezpečnosti jako prioritě. Myslím, že právě v otázce zajištění většího bezpečí pro naše občany bychom mohli najít styčné body. 

S Angelou Merkelovou bude mluvit i vicepremiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Ten se ale s kancléřkou setká až při večeři u prezidenta Miloše Zemana. Ministr Babiš se prý musel omluvit, protože má dlouhodobě naplánovanou akci s ministryní školství a olympioniky. Pane premiére, jak vy vidíte to, že váš vicepremiér bude jednat s paní Merkelovou až na Pražském hradě, a ne společně s vámi na setkání ve Strakově akademii? 

Myslím, že si lidé musí udělat vlastní názor, jestli by se ministr financí měl chovat takovýmto způsobem. Já organizuji návštěvu paní Merkelové v České republice, ona přijíždí na moje pozvání. Setká se s delegací vlády a také organizuji večeři s paní Merkelovou. 

Na obě jednání jsem pozval předsedy koaličních stran, tedy místopředsedy vlády Babiše a Bělobrádka. Oba tedy mají možnost účastnit se těchto dvou klíčových schůzek. A skutečně nerozumím tomu, proč Andrej Babiš kolem toho vytváří polopravdy, lži, proč se neúčastní jednání na Úřadu vlády. 

Německá kancléřka má navštívit také špičkové vědecké centrum v Praze. Podle Mladé fronty Dnes půjde o Český institut informatiky, kybernetiky a robotiky, který vyvíjí stroje, co samy přemýšlí, vnímají svět a rozlišují, co je podstatné. Bude to jen zdvořilostní návštěva nebo je ve hře nová spolupráce českých a německých vědců? 

Není to nová spolupráce. Když jsem začal ve funkci předsedy vlády a sešli jsme se s paní Merkelovou, řekli jsme si, že právě spolupráce v oblasti vědy a výzkumu bude jednou z priorit česko-německých vztahů v následujícím období. A jsem rád, že se to povedlo. 

My máme zájem na spolupráci našich vysokých škol, výzkumných ústavů, nových vědeckých infrastruktur, které byly vybudovány tady v ČR. A určitě máme zájem na tom, aby se modernizovaly německé podniky, vyvíjely německé investice tady u nás. Chceme spolupracovat na digitalizaci. My bychom prostě rádi tyto investice v ČR udrželi a také bychom chtěli, aby se tady udržela rozvinutá výrob s vysokou přidanou hodnotou a ta návštěva kancléřky ve výzkumném ústavu ČVUT je určitým signálem hlavního směru, kterým půjde česko-německá spolupráce. 

Ale není to samozřejmě jen otázka vědy a výzkumu. Jde také o dopravní infrastrukturu, o spolupráci v oblasti bezpečnosti, v boji proti organizovanému zločinu a samozřejmě debata o budoucnosti Evropy. 

Jedním z klíčových projektů česko-německé spolupráce má být také vybudování vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Berlínem. Je na obou stranách dostatek vůle vše posunout dopředu? Nehrozí, že dřív bude mít Německo tyto koridory s Rakouskem a Polskem a Česko se ocitne na vedlejší koleji? Třeba kvůli rozdílnému názoru na uprchlické téma?
 

Ne, ne, myslím, že s tímto uprchlíci nemají nic společného. Samozřejmě my máme jiný názor na řešení migrační krize, Česká republika je proti povinným kvótám, my nechceme předávat pravomoci v oblasti migrační politiky do Bruselu, takže tady máme svůj jasný postoj a na tom se nic nezmění a ni po dnešní návštěvě paní Merkelové v Praze. 

Pokud jde o rychlostní železnici, ten projekt byl zanedbaný. Když jsem přišel do vlády, nebylo připraveno vůbec nic. Německo to spojení vůbec nemá a nemělo ve svém spolkovém plánu dopravy. Teď se nám daří postupně ten projekt na německé straně zviditelňovat s já dnes o tom určitě s paní Merkelovou budu mluvit. 

Pro nás nejjednodušší cesta, jak se napojit na evropskou síť vysokorychlostní železnice, je propojení Prahy a Berlína, následně Prahy, Brna, Bratislavy, eventuálně Vídně. Takže to spojení mezi Prahou a Drážďany je pro nás klíčové. Potřebujeme, aby s ním Němci počítali, aby ho s námi profinancovali. Koneckonců bude to možné také zaplatit z evropských fondů. 

Reakci vicepremiéra Andreje Babiše na kritiku předsedy vlády Bohuslava Sobotky v souvislosti s účasti na jednání německé kancléřky s vládní delegací zjišťujeme. 

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace