Zprávy → Politika a společnost20. září  2016 v 16:47  

Sochař vyhrál spor s Památníkem Lidice. Jeho jméno patří na sousoší

Sochař Jiří Hampl je podle rozhodnutí soudu spoluautorem památníku - Foto: Martin Svozílek

Sochař Jiří Hampl je podle rozhodnutí soudu spoluautorem památníkuFoto: Martin Svozílek

Jiří Hampl vyhrál dlouholetý spor o autorská práva na sousoší lidických dětí s Památníkem Lidice. Vrchní soud v Praze dnes pravomocně rozhodl, že 87letý sochař je spoluautorem díla a památník musí k bronzovým sochám vrátit desku, kde je i jeho jméno.

Hampl přišel k jednání osobně, soudkyně se rozhodla ho dovyslechnout. Podle něj jeho zesnulá manželka Marie Uchytilová dělala obličeje lidických dětí, on pak tvořil těla. 

„Dopadlo to, jak říkal Jan Masaryk. Tedy že pravda vítězí, ale dá to fušku. Nedělal jsem to pro slávu ani pro peníze. Strávil jsem u toho ale pětadvacet let života a Lidicím jsem věnoval dílo v hodnotě 17 milionů a ještě dostal vynadáno, tak jsem si řekl, že podám žalobu,“ dodal sochař. 

Hampl žalobu podal poté, co v roce 2008 u sousoší zmizela deska s jeho jménem. Přála si to dcera autorky Marie Uchytilové a někteří historici. 

Památník zváží dovolání 

Památník Lidice u soudu zastupoval právník František Vyskočil, který zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten od začátku tvrdí, že Hampl není spoluautorem sousoší, ale jen technickým pomocníkem. „Ke dni smrti paní Uchytilové bylo dílo kompletně hotové, pan Hampl poté jenom odléval sochy do konečného materiálu a upravoval dispozici tak, jak jsou sochy na lidické pláni umístěny,“ řekl. 

Případné podání dovolání nemá odkladný účinek. Památník Lidice tak k sousoší musí umístit desku, kde uvede Jiřího Hampla jako spoluautora.  

Památník Lidice - Pomník dětských obětí války - Foto:  Moravice, Public domain

Autor:  Veronika Hlaváčová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace