Soud přiznal čtyřicítce armádních pilotů 50 milionů korun za neproplacené přesčasy

Česká armáda má doplatit zhruba čtyřiceti vojenským záchranářům 50 milionů korun. Krajský soud v Ostravě rozhodl, že jim velitelé nesprávně propláceli čtyřiadvacetihodinové služby. Armáda jim totiž polovinu směny neuznávala jako přesčas, ale pouze jako pohotovost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští a chorvatští vojenští piloti se v Chorvatsku společně připravují na misi v Afghánistánu

Čeští a chorvatští vojenští piloti se v Chorvatsku společně připravují na misi v Afghánistánu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Konečně po dlouhatánských letech je to průlom a myslím si, že je to jediné správné řešení celé kauzy, která se vleče už hodně let,“ pochvaluje si rozhodnutí soudu Jiří Kohout.

Dnes už bývalý palubní inženýr ze zrušené přerovské základny před lety s kolegy záchranáři upozornil na nelogické proplácení směn.

„Byli jsme parta vyvrhelů, kteří si dovolili něco, co si předtím nikdo nedovolil. Atmosféra byla opravdu nepříjemná, ovlivnila i náš odchod.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud přiznal čtyřicítce armádních pilotů 50 milionů korun za neproplacené přesčasy. Natáčel o tom Stanislav Janalík

Ostravský senát při rozhodování využil závěry soudů, které řešily podobné případy přesčasů u civilních záchranářů, lékařů nebo policistů.

Pokud podle soudce Jiřího Gottwalda nedojde k mimořádné události, kterou je například pád letadla, jde o běžně plánované směny na pracovišti a je třeba je odměňovat jako při přesčasech:

„Jedná se sice o pohotovost, ale současně i o přesčas, za který náleží přesčasový příplatek. Přesčas musí být u všech zaměstnanců výjimečností, nikdy ne pravidlem. Mimořádnost nelze spatřovat v dlouhodobém a vědomém přístupu armády k řešení nedostatečného počtu vojáků v útvaru.“

Po rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě teď bude stížnost pilotů znovu řešit generální štáb.

„Náčelník generálního štábu jako příslušný odvolací orgán proto svým rozhodnutím zrušil rozhodnutí prvoinstančního služebního orgánu a věc vrátil k dalšímu projednání, které bude respektovat závěry rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě. V tomto smyslu bude revidováno i předchozí rozhodnutí služebních orgánů,“ potvrzuje mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

Poškození piloti, kteří i kvůli sporu skončili většinou v civilu, by se tak po letech mohli dočkat příplatků za přesčasy.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme