Zprávy → Politika a společnost22. března  2016 v 14:44  

Soud odročil kauzu ztracených miliard v podvodech s mákem

Městský soud v Praze dnes odročil případ údajných fiktivních obchodů s mákem (ilustrační foto) - Foto: Pavel Pavlas

Městský soud v Praze dnes odročil případ údajných fiktivních obchodů s mákem (ilustrační foto)Foto: Pavel Pavlas

Městský soud v Praze odročil do dubna kauzu obřího makového obchodu za miliardy korun, a to kvůli nepřítomnosti jednoho z obžalovaných. Tři muži a jedna žena měli podle obžaloby vylákat z bohatých byznysmenů téměř dvě miliardy na obchodu s mákem a rozinkami, peníze však zmizely neznámo kam.

Osudem ztracených miliard se také stále zabývá protikorupční policie. Proto obhájce makových obchodníků požádal o odložení procesu. U obžalovaných se totiž žádné miliardy nenašly a obhájce navrhoval počkat, co policie zjistí. 

Někteří obžalovaní totiž naznačují, že v případu může jít o praní špinavých peněz některých investorů. Soudkyně Monika Křikavová přesto trvá na tom, že proces musí pokračovat. 

„Pánem přípravného řízení je státní zástupce a je případně potom na něm, zda by měl za to, že na případ zpětvzetí obžaloby a vedení nějakého společného řízení by bylo namístě,“ řekla. 

 

Případ údajně podvodných obchodů s mákem přiblížila redaktorka Jana Klímová

Vložit na svůj web

Podle obžaloby vylákali manželé Stavjaníkovi a zemědělec Josef Pospíšil pod záminkou výhodného obchodování s mákem a rozinkami od dvou společností celkem 3,5 miliardy korun. 

Spolu s jejich advokátem Janem Vrbenským získali i 11 milionů korun od Odborového svazu dopravy. Tvrdili, že tyto peníze zhodnotí až o 30 procent díky ovládnutí celého trhu s mákem v Česku. 

„Ve skutečnosti ale mělo jít o to peníze z investorů jen vylákat, protože deklarovaná množství máku podnikatelé vůbec nebyli schopni nakoupit. Nakonec jim tak způsobili škodu v celkové výši téměř 1,8 miliardy korun,“ upřesnila mluvčí soudu Markéta Puci. 

Investované peníze, které policie doposud nenašla, patřily z největší části několika tuzemským miliardářům. Největší sumu vložila do makových obchodů společnost Fynerdale Holdings spojená s miliardářem Markem Čmejlou, spolumajitelem plzeňské Škody. 

„Částka, která byla uplatněna do trestního řízení cca 1,5 miliardy. A vzhledem k tomu, že obchody probíhaly poměrně dlouhou dobu a fungovaly na letadlovém systému, tak se to samozřejmě kumulovalo, kumulovalo, až se nakonec zjistilo, že to patrně nikdy nebude uhrazeno,“ doplnila advokátka Fynerdale Holdings Kateřina Kožiaková. 

Případ makového podvodu a ztracených miliard začala policie rozplétat před čtyřmi lety. Už dříve byli manželé Stavjaníkovi potrestáni také za čtvrtmiliardový makový podvod na firmě ze skupiny průmyslníka Karla Komárka. 

Autor:  Jana Klímová,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace