Soud zprostil sestru z rumburské nemocnice obžaloby z vražd šesti pacientů

Soud zprostil zdravotní sestru Věru Marešovou obžaloby z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku - Foto:  ČTK

Soud zprostil zdravotní sestru Věru Marešovou obžaloby z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v RumburkuFoto:  ČTK

Rumburská zdravotní sestra Věra Marešová odešla od soudu bez trestu. Podle Krajského soudu v Ústí nad Labem nebylo možné prokázat, že zavraždila šest pacientů pomocí vysokých dávek draslíku. Žalobce přitom požadoval doživotní trest. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal. Případem se teď bude zabývat pražský vrchní soud.

Marešová měla podle obžaloby zabíjet pacienty jednotky intenzivní péče draslíkem, aby si ulehčila práci. Revizní posudek otravu draslíkem odmítl

Jak řekl soudce Roman Felzmann ve svém odůvodnění, neprokázalo se, že by se vraždy staly. Hlavní otázkou totiž byla příčina úmrtí pacientů a už od začátku řízení podle soudce chyběl přímý důkaz a nepodařilo se Marešové prokázat vinu. 

 

Chybí jakýkoli přímý důkaz, zdůvodnil zprošťující rozsudek soud, informuje Jan Bachorík

Vložit na svůj web

Poškozené soudce odkázal na civilní řízení. Prostřednictvím svých zástupců žádali odškodnění milion korun pro každého. 

Žalobce trval na doživotí, žalovaná na nevině 

Státní zástupce trval v závěrečné řeči na tom, že Marešová pacienty zabíjela, a navrhoval pro ni doživotní trest. Její obhájkyně žádala zproštění viny.  

Marešová ve své závěrečné řeči naznačila, že několik svědků podle jejího názoru nemluvilo pravdu. Zopakovala, že nevraždila.  

"Nikoho jsem nezabila, nikomu jsem nepomohla zemřít, nikomu jsem neublížila. Tvrdím, že jsem nevinná, celá kauza je omylem s fatálním dopadem na mě a moji rodinu," uvedla Marešová. Jak po vyhlášení rozsudku řekla novinářům, považuje verdikt za spravedlivý a bude žádat náhradu škody. 

„S vyhlášeným rozsudkem rozhodně nesouhlasím, proto jsem si podal odvolání,“ řekl novinářům státní zástupce František Stibor. Případem se teď bude zabývat pražský vrchní soud. 

Věru Marešovou zprostil soud obžaloby z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku - Foto:  ČTK

Lékař Martin Dobiáš z Fakultní nemocnice v Olomouci, který se podílel na zpracování revizního posudku, dnes u soudu upozornil, že zemřelí byli ve velmi vážném až kritickém stavu. Úmrtí v důsledku vysoké hladiny draslíku tak podle něj není možné jednoznačně potvrdit. V jednom případě to dokonce i vyloučil. 

 

Kauza potvrzuje, že obdobné spory je v rovině dokazování složité, říká Petr Šustek z Právnické fakulty UK

Vložit na svůj web

„Revizní znalecký posudek, který prováděl znalecký ústav, nepotvrdil tak kategorické závěry, jako byly ve znaleckém posouzení obžaloby,“ připomněl Českému rozhlasu odborník na zdravotnické právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Petr Šustek. 

Znalci z Fakultní nemocnice v Olomouci zkritizovali i provedenou pitvu jedné z údajných obětí. „Za běžné bych to neoznačil,“ poznamenal Šustek.  

Podle jeho názoru však s ohledem komplikovanost kauzy a komisionální původ revizního posudku pro to zřejmě znalci měli své důvody. 

Čtěte také: Žalobce žádá za údajné vraždy pacientů doživotí, obžalobu přitom zpochybnil revizní posudek

Přehled hlavních událostí kauzy úmrtí pacientů v Lužické nemocnici

Noc z 5. na 6. června 2014 - V Lužické nemocnici v Rumburku zemřela sedmdesátiletá onkologická pacientka. Lékař Petr Vondráček zjistil, že u zemřelé před smrtí prudce stoupla hladina draslíku, který způsobil srdeční arytmii. Zástupce vedení nemocnice posléze podal trestní oznámení na jednu ze zdravotních sester kvůli podezření ze spáchání trestného činu. 

22. srpna 2014 - V souvislosti s úmrtím pacientky obvinila policie z vraždy tehdy již bývalou padesátiletou zdravotní sestru Věru Marešovou, která byla vzata do vazby. V tisku se posléze objevila spekulace, že šlo o eutanazii. Nemocnice nepotvrdila podezření na víc případů. 

23. srpna 2014 - Vedení nemocnice oznámilo, že zpřísnilo vnitřní předpisy týkající se kontrol zdravotní dokumentace a nakládání s vybranými léky. 

25. srpna 2014 - Ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec řekl, že policie prošetřuje dalších 11 případů úmrtí v rumburské nemocnici. 

3. září 2014 - Státní zástupce Jakovec Mladé frontě Dnes řekl, že obviněná podle policie neprováděla eutanazii. 

16. září 2014 - Vedení rumburské nemocnice oznámilo, že podá trestní oznámení na lékaře Vondráčka pro nadržování a neoznámení trestného činu. Lékař údajně manipuloval s důkazy a znehodnotil je. Vondráček jakékoli pochybení odmítl. 

29. září 2014 - Marešová byla propuštěna z vazby. 

26. listopadu 2014 - Policie obvinila Marešovou z vražd dalších pěti pacientů. Soud ji poté poslal do vazby. 

13. března 2015 - Policie ukončila vyšetřování vražd šesti pacientů a podala návrh na obžalobu Marešové, která údajně pacienty zabíjela draslíkem. 

3. dubna 2015 - Státní zástupce obžaloval Marešovou z vraždy šesti pacientů. Podle informací ČTK znalci neodhalili, že by trpěla duševní nemocí či poruchou. Podle obžaloby zabíjela, aby si ulehčila práci. 

22. června 2015 - Ústecký krajský soud začal projednávat kauzu, Marešová vinu odmítla. 

1. října 2015 - Soud rozhodl, že Marešová zůstane ve vazbě. Ústecký krajský soud ji na konci července z vazby propustil, proti usnesení ale podal stížnost státní zástupce. 

19. listopadu 2015 - Ústecký krajský soud opět propustil Marešovou z vazby. Poté, co Vrchní soud v Praze zamítl stížnost státního zástupce, byla 22. prosince propuštěna. 

21. ledna 2016 - Soud zprostil zdravotní sestru Věru Marešovou obžaloby z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Podle soudu nebylo prokázáno, že se skutky staly. 

Zdroj: ČTK 

Autor:   ČRo,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace