Soud zrušil pokutu za 'ušatého traktoristu'. O výrocích aktivisty bude jednat policie

Aktivista Zelený dostal za urážky policie a Šlachty pokutu osm tisíc. Soud ji ale zrušil (ilustrační foto) - Foto: Adam Kebrt

Aktivista Zelený dostal za urážky policie a Šlachty pokutu osm tisíc. Soud ji ale zrušil (ilustrační foto)Foto: Adam Kebrt

Pokutu za urážení policie ve výši osmi tisíc korun zrušil okresní soud v Mostě. Zaplatit ji měl aktivista Tomáš Zelený za urážky někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Policii oslovoval „Zdar útvare!“ a bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu zase nazval „ušatým traktoristou“. Podle serveru Aktuálně.cz je část výroků, která policii vadila, promlčená, proto podle soudce nepřichází uložení pokuty v úvahu. Případem se bude znovu zabývat policie.

Mostecký soud uložil pokutu v hodnotě osmi tisíc korun aktivistovi vystupujícímu pod pseudonymem Tomáš Zelený v červenci tohoto roku. Pokutu mu udělil detektiv Lukáš Kořínek s tím, že se levicový aktivista Zelený opakovaně dopustil rušení řízení a urážlivého jednání. 

Podle soudce Jana Hartmana ale detektiv pokutu neodůvodnil a nebylo patrné, v čem spočívalo chování aktivisty, které „rušilo řízení". Dva z celkových osmi výroků, které policistům vadily, jsou navíc už z června 2015 a jsou tak již promlčené. 

„Uplyne-li od jednání doba delší než jeden rok, nepřichází uložení pořádkové pokuty v úvahu," upozornil soudce Hartman v usnesení, které zveřejnil advokát Zeleného Tomáš Pecina. O pokutě tak bude znovu rozhodovat policie. 

A Zelený se domnívá, že se policie jen tak nevzdá. Podle něj by se mu mohla mstít i za to, že informace o pokutě předal médiím. 

„Možností má mnoho, například mi policie odmítá již 16 měsíců poskytnout elektronická data z počítače a harddisku nebo se mi omluvit za domovní prohlídku, při které nic relevantního nenalezla," řekl Aktuálně.cz Zelený

„Na další dílo kapitána Lukáše Kořínka se skutečně těšíme, a protože místo ÚOOZ máme Národní centrálu proti organisovanému zločinu, loučíme se s pozdravem: Zdar centrálo!," napsal k rozhodnutí soudu advokát Pecina na svém blogu

Aktivistu Tomáše Zeleného ÚOOZ loni vyšetřoval, nikdy ale nebyl z ničeho obviněn. Na postup policie si pak Zelený stěžoval na svém blogu a v časopise, kde měl právě urazit a zesměšnit Roberta Šlachtu i ÚOOZ. 

Autor:  Dominika Píhová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace