Starosta brněnské části ovlivňoval voliče v referendu o nádraží, tvrdí aktivisté. Manipulovali oni, říká starosta

Jeden z volebních okrsků v Brně. Spolu s volbami do krajských zastupitelství lidé hlasovali i v místním referendu o poloze nádraží - Foto: Tereza Kadrnožková

Jeden z volebních okrsků v Brně. Spolu s volbami do krajských zastupitelství lidé hlasovali i v místním referendu o poloze nádražíFoto: Tereza Kadrnožková

Hnutí Děti Země obvinilo starostu Brna-Starého Lískovce z ovlivňování voličů v referendu. Podle starosty se ale snažili těsně před vstupem do volebních místností lidi ovlivnit aktivisté.

Vladan Krásný (ODS), starosta Brna-Starého Lískovce v den konání referenda o poloze nádraží diskutoval s voliči před budovou s hlasovacími místnostmi. Podle předsedy sdružení Dětí Země Miroslava Patrika ovlivňoval voliče, aby se referenda neúčastnili. Krásný připouští, že s lidmi debatoval před školou v Bosonožské ulici, kde se o nádraží hlasovalo, nikoli však uvnitř budovy, což zákon při referendu zakazuje. 

Krásný ČTK řekl, že sice do budovy vstupoval, ovšem jen v rámci plnění svých povinností starosty. "Jsem zodpovědný za průběh voleb," řekl ČTK. Členy komisí prý jen upozorňoval na to, aby nezapomněli v místnostech zavřít dveře a okna a že mají pořádně zapečetit urnu. S voliči prý v budově nehovořil. 

"Jakékoliv ovlivňování uvnitř neproběhlo," řekl Krásný. Naopak kritizoval iniciátory plebiscitu, kteří se v okolí hlasovacích místností pohybovali s označením "asistent referenda". Podle Krásného manipulovali s lidmi, kteří je mylně považovali za úřední osoby. 

Čtěte také: Ke kandidatuře jsem nedal souhlas, oznámil muž z Liberce. Policie spustila vyšetřování

Podle Patrika starosta městské části opakovaně vyzýval lidi, aby k referendu nechodili, protože o poloze nádraží rozhodne studie proveditelnosti, a ne oni. 

V Brně v referendu lidé odpovídali na otázku, zda se má nádraží modernizovat při Nádražní ulici, tedy v centru, a zda to má být formou otevřených návrhových soutěží. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace