Stát nechce 'trafikanty' v dozorčích radách svých firem. Pomůže vládní výbor

Na členy dozorčích rad státních firem budou vyšší požadavky, dohlédne na ně vládní výbor pro personální nominace - ilustrační foto - Foto: Stock Exchange

Na členy dozorčích rad státních firem budou vyšší požadavky, dohlédne na ně vládní výbor pro personální nominace - ilustrační fotoFoto: Stock Exchange

Z dozorčích orgánů státních a polostátních firem by měli zmizet takzvaní trafikanti, nahradit je mají odborníci. Starat se o to začal vládní výbor pro personální nominace. Ten už na vládním webu zveřejnil kritéria, podle kterých se budou členové- například dozorčích rad- vybírat. Politická příslušnost kandidáta mezi nimi není.

„Objektivně, profesionálně a diskrétně.“ - Tak bude podle jeho předsedy a vedoucího úřadu vlády Pavla Dvořáka postupovat při výběru členů dozorčích orgánů tříčlenný vládní výbor pro personální nominace.  

 

Kritéria vládního výboru pro personální nominace přiblížila Věra Masopustová

Vložit na svůj web

U jednotlivých kandidátů bude mimo jiné posuzovat jejich odborné kvality, ale také jejich schopnost prosazovat nepopulární záležitosti. A také si je takzvaně proklepne osobně. 

„S každým nominantem povedeme pohovor, kde budeme hodnotit nejen tytopředpoklady, ale i osobnost nominata podle hodnotících kritérií.“ 

Postup výběru členů dozorčích orgánů státních a polostátních firem, tak jak ho nastavil vládní personální výbor, se příliš neliší od toho, který používají takzvaní lovci hlav v privátní sféře.  

Vládní výbor pro personální nominace zřizuje vláda jako svůj poradní orgán pro posuzování personálních nominací osob, které mají zastupovat stát v dozorčích radách obchodních společností s majetkovou účastí státu, státních podniků nebo národního podniku.
Pramen: Vláda ČR

„Obecně práce začíná strukturovaným rozhovorem s klientem a přesnou definicí toho, co je potřeba ve firmě vyřešit. Jak se definuje úspěch. A kdo a proč z pracovního trhu by se hodil na to, aby daný úkol co nejlépe zadavateli dodal,“ popsal první kroky při výběru špičkového manažera haedhunter Jan Bubeník.  

Kandidáty na posty v dozorčích orgánech státních a polostátních firem budou navrhovat jednotlivá ministerstva, pod která tyto firmy spadají. Ta budou mít i konečné slovo. 

Pokud budou trvat na člověku, kterého výbor nedoporučí, bude to muset příslušný ministr odůvodnit. 

Slovenská zkušenost 

S politickými nominacemi má zkušenosti také Slovensko. Během jednoho volebního období se tam vymění až 90 procent členů statutárních orgánů státních firem. 

 

O praxi na Slovensku mluvil tamní zpravodaj Vojtěch Berger

Vložit na svůj web

K tomto číslu došla slovenská pobočka organizace Transparency International. Zkoumala poměry v desítkách státních firem a prokázala, že vždy do několika měsíců po parlamentních volbách přichází hromadná výměna členů představenstva i dozorčích rad. 

Průměrná životnost takových statutárů je kolem dvou let, tedy méně než je průměr v soukromém sektoru. Zároveň jsou ale statutární orgány ve státních firmách větší než v soukromých. 

Naznačuje to snahu vytvořit místa pro více nominantů, než kolik řízení firmy opravdu vyžaduje, tvrdí Transparency International. 

Autor:  Věra Masopustová  (vma), Vojtěch Berger  (vob)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace