Stát vytvoří skupinu expertů: po útocích chce lépe chránit kostely, nádraží a nákupní centra

Policie ČR (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Policie ČR (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Majitelé obchodních center nebo pořadatelé veřejných akcí se budou moct nově obracet na bezpečnostní experty. Stát chce víc chránit místa, kde se koncentruje hodně lidí. Ministerstvo vnitra kvůli tomu vytvoří speciální poradní skupinu expertů. Reaguje tak na bezpečnostní situaci v Evropě a nedávné teroristické útoky v Německu a Francii. Další opatření ministerstvo spolu s vedením policie představí ve čtvrtek.

„Jde o místa s vysokou koncentrací osob, která nejsou trvale chráněna a snadno dostupná. Například obchodní centra, kulturní nebo sportovní centra nebo kostely,“ vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová, na jaká místa se stát soustředí nejvíc. 

„Veřejnost si může všímat nějakých mimořádných projevů nervozity, nesrozumitelného zájmu o bezpečnostní prvky atd. Pokud už dojde k nějakému násilnému incidentu, měla by se držet principu uteč, schovej se, bojuj,“ popisuje ředitel institutu na ochranu měkkých cílů Zdeněk Kalvach. 

Opozice: Nevyvolávejme paniku 

Předseda poslaneckého klubu opoziční TOP 09 František Laudát s větší opatrností souhlasí, stát by ale podle něj neměl vyvolávat paniku. Podle něj by měli do bezpečnosti více investovat i sami majitelé. 

„Majitelé obchodních center nebo různých kulturních institucí by měli více investovat do technologií pro zvýšení bezpečnosti. Co se týče kulturních akcí, tam by měla být zase přísnější bezpečnostní opatření,“ říká Laudát. 

Autor:  Mikuláš Klang

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace