Zprávy → Politika a společnost20. září  2016 v 16:18  

Státní zastupitelství podalo návrh na vazbu pro ruského disidenta Vorotnikova

Policisté zadrželi Olega Vorotnikova v neděli. V úterý byl podán návrh na jeho předběžnou vazbu (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Policisté zadrželi Olega Vorotnikova v neděli. V úterý byl podán návrh na jeho předběžnou vazbu (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Pražští policisté v neděli zadrželi ruského disidenta a výtvarníka Olega Vorotnikova na základě mezinárodního zatykače Interpolu. Městské státní zastupitelství teď podalo návrh na jeho předběžnou vazbu. Pražský městský soud by měl o vazbě rozhodnout do 24 hodin od obdržení žádosti. Českému rozhlasu informaci potvrdila mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

„V těchto chvílích je podáván návrh na předběžnou vazbu k Městskému soudu v Praze na základě žádosti ruských justičních orgánů. Jde o běžný postup a nyní se bude čekat na doručení extradičních materiálů,“ uvedla Štěpánka Zenklová. 

Spolu s Vorotnikovem byla podle webu Rádia Svobodná Evropa zadržena i jeho žena Natalie Sokolová a dcera. Obě ženy ale byly později propuštěny. 

Oleg Vorotnikov je zakladatelem ruské avantgardní umělecké skupiny Vojna.V rámci skupiny aktivisté pořádají různé akce a happeningy. Jeden z takových se konal v roce 2011, kdy Vorotnikov protestoval proti výsledkům ruských voleb a byl za to policií dohnán k odpovědnosti. 

Skupina Vojna je především politicky zaměřená a v Rusku poměrně známá. Její členkou je třeba Naděžda Tolokoniková, členka Pussy Riot, která si za koncert v moskevské katedrále Krista Spasitele odseděla téměř dva roky ve vězení. 

Protesty proti režimu 

Umělecká skupina pořádá mimo jiné i různé akce mířené proti režimu prezidenta Vladimira Putina hlavně v Petrohradě a Moskvě. Oleg Vorotnikov byl aktivním účastníkem všech podobných akcí. 

To je zřejmě věc, která úřadům vadí nejvíce. Takové akce totiž lákají lidi a zájem veřejnosti. Vorotnikov spolu se svou manželkou Natalií Sokolovou odletěli z Ruska do Evropy poté, co je začaly vyšetřovat právě ruské úřady. Ty jednu z jejich veřejných akcí označily za chuligánství. 

Na pár aktivistů je v Rusku vydán zatykač. Vorotnikov se Sokolovou žili v několika evropských zemích, ale v žádné se jim nepodařilo získat politický azyl. 

Autor:  Tomáš Bystrý  (tby), Martin Dorazín  (mdo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace