Zprávy → Politika a společnost21. září  2016 v 14:39  

Strany dají za volební kampaň zhruba půl miliardy, tvrdí odhad Transparency International

Podle zprávy často centrály stran nevědí, odkud berou krajské pobočky finance pro svou kampaň (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Podle zprávy často centrály stran nevědí, odkud berou krajské pobočky finance pro svou kampaň (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Strany utratí za kampaň pro říjnové krajské a senátní volby kolem půl miliardy korun. Centrály stran přitom často netuší, odkud jejich krajské pobočky na kampaň berou peníze. Vyplývá to z výsledků monitoringu financování volebních kampaní 309 subjektů v jednotlivých krajích, které ve středu zveřejnila protikorupční organizace Transparency International.

„Kandidáti se často zdráhají zveřejnit spolupracující PR a reklamní agentury nebo členy svého volebního týmu. Absurdně argumentují obchodním tajemstvím a konkurenčním bojem. Voličům pak říkají, že nemají co tajit,“ uvedl ředitel Transparency International David Ondráčka. 

Transparentní účty stran jsou podle něj obvykle vedeny pouze centrálně, mnohdy bez odlišení transakcí na kampaň a na běžný provoz a chybí na nich popisy pohybů peněz. 

Čtěte také: Český rozhlas představuje kandidáty do krajských zastupitelstev

K nejtransparentnějším patřily kampaně menších parlamentních stran, především České pirátské strany a Strany zelených. Velké strany jako ČSSD, ANO 2011 či KDU-ČSL poskytly podle Ondráčky informace spíše z centrál, jejich krajské pobočky na ně mnohdy jen odkazovaly. 

„Financování stran na nejnižší úrovni je zahaleno hustou mlhou a je otázkou, do jaké míry je centrála strany, i kdyby stokrát chtěla, schopna kontrolovat finance svých místních poboček,“ dodal Petr Vymětal z Vysoké školy ekonomické. 

Transparency International strany v krajské kampani oznámkovala jako při školním hodnocení, propadnout nenechala nikoho. Nejhorší známku udělila uskupení Osobnosti Pardubického kraje v čele se Stranou práv občanů a seskupení Budoucnost pro Liberecký kraj v čele s KDU-ČSL. Jedničku dostaly koalice zelených s piráty v Ústeckém a Pardubickém kraji. 

Čtěte také: Český rozhlas představuje kandidáty do Senátu

Z kandidátů na senátory dostali nejhorší známku 4,8 bývalý pražský primátor Jan Koukal a hudebník Felix Slováček za Stranu soukromníků, senátoři Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava za Severočechy.cz, Jan Osoba za Úsvit a Tomáš Málek za uskupení Ostravak. Jedničku obdrželi naopak Salome Sýkorová z uskupení Pro region, nezávislý Jan Holásek, Petr Orel za SZ a KDU-ČSL, Martin Hausenblas za uskupení Jsme PRO! KRAJ, SZ a piráty a Pavel Himl za SZ. 

Organizace při monitoringu hodnotila, zda strany a kandidáti měli transparentní účty a zveřejnili plánované náklady na kampaň i výdaje, zdroje financování nebo členy svých volebních týmů a předvolební akce. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace