Teplotní rekordy padly na 46 stanicích. V Řeži bylo 31,5 stupně

Slunečné počasí bude trvat i v dalších dnech. Ochladí se v polovině září (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Slunečné počasí bude trvat i v dalších dnech. Ochladí se v polovině září (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Celkem na 46 meteorologických stanicích s minimálně 30letou dobou měření ve čtvrtek padly teplotní rekordy pro 8. září. Vůbec nejtepleji bylo v Husinci - Řeži u Prahy, a to 31,5 stupně Celsia, což ale tamní rekord není. Hranice tropického dne, tedy alespoň 30 stupňů Celsia, byla do čtvrté hodiny odpoledne dosažena na 13 místech Česka.

Mezi nejteplejší místa čtvrtka patřilo okolí Prahy a Středočeský kraj. Přes 30 stupňů naměřili třeba také v Teplicích. Právě tam byl překonán dosavadní rekord až z roku 1911, který měl hodnotu 29 stupňů Celsia. Nové maximum je 30,5 stupně. 

Tropický den zažili například i lidé v Brandýse nad Labem, Doksanech, Tuhani, Hradci Králové, Kralupech nad Vltavou nebo Poděbradech. 

V České republice je momentálně 143 stanic, které měří alespoň 30 let. Nové rekordy tak zaznamenala téměř třetina z nich. Nejnižší nové maximum padlo v Desné v Jizerských horách, kde bylo 24,1 stupně Celsia. 

Čtěte také: Nevypalujte trávu a pozor na nedopalky, varují meteorologové před vyšším rizikem požárů

Vysoké teploty budou pokračovat i v dalších dnech. „Podle dnešních předpokladů až do příštího pátku 16. září bude převládat slunečné počasí s nejvyššími odpoledními teplotami v rozmezí převážně 26 až 30 stupňů," uvedl ve čtvrtek František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu. 

Vzhledem k malé nebo žádné oblačnosti a prodlužující se noci budou rána chladná, v době kolem východu Slunce se teploty vzduchu budou pohybovat mezi 10 a 15 stupni Celsia. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace