Tetování většině zaměstnavatelů nevadí, problémem může být u armády či policie

Tetování, které nezakrývá pracovní oděv nebo uniiforma, někdy může být problém - Foto: Martin Váňa

Tetování, které nezakrývá pracovní oděv nebo uniiforma, někdy může být problémFoto: Martin Váňa

Postavička z komiksu, japonský kapr koi nebo logo oblíbeného fotbalového klubu. Na svou kůži si můžete zvěčnit, co jen budete chtít. Lidí s tetováním v posledních letech přibývá, hodně z nich si oblíbilo také třeba piercing. Zvyknout si tak museli i čeští zaměstnavatelé.

„Byla jsem na pohovoru s tím, že jsem tam dopředu posílala fotku, paní mě pozvala, no a když mě paní šéfová uzřela u pohovoru, tak už z její první reakce bylo vidět, že není nadšená z toho, jak vypadám, že mám na sobě kérky, piercingy a tehdy ještě zrzavé pseudodredy do pasu,“ vzpomíná Veronika Vrzalová, jak se ucházela o pozici recepční. 

Místo recepční nakonec získala v právnické kanceláři, kde prý její zářivá barva vlasů, piercingy a velká tetování nikomu nevadí. Kolegové je naopak vnímají jako zpestření. 

 

Eva Rajlichová zjišťovala, jestli zaměstnavatelům vadí tetování uchazečů o zaměstnání

Vložit na svůj web

Nakolik zaměstnavatelům vadí extravagantní zevnějšek u podřízených, zkoumal před časem portál Jobs.cz. Zhruba pětině firem to vadí, podobné procento společností to ale vůbec neřeší. U většiny rozhoduje, na jakou konkrétní pozici se člověk hlásí. 

„Tam, kde jde o reprezentaci firmy navenek nebo o serióznost toho člověka v roli, kterou zastává, třeba lékař nebo právník, tam může být mírný tlak na to, aby třeba některé výrazné ozdoby těla zakryl a nedával je okázale najevo. Obecně ale platí, že ve většině firem a případů to není žádná potíž,“ dodává analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský. 

Tetování s hanlivým obsahem armádě vadí 

Japonské tetování jakuzy - Foto: Jeff Laitila, Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic

Japonské tetování jakuzyFoto: Jeff Laitila, Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic

Jedním z míst, kde člověk s výrazným zdobením těla může narazit, je armáda. Požadavky na vzhled určuje mimo jiné nařízení náčelníka Generálního štábu z roku 2006. Tetování nesmí mít hanlivý obsah a nesmí být viditelné při nošení uniformy. 

„Profesní poradci zájemce o službu v Armádě České republiky samozřejmě upozorňují na platnost nařízení náčelníka generálního štábu i skutečnost, že mohou být vyloučeni z kurzu základní přípravy. Jsou tací, kteří si tetování nechali odstranit,“ vysvětluje Jolana Fedorková z Generálního štábu. 

Někteří policisté zakrývají tetování make-upem 

Armáda se chystá dokument upravit a rozšířit tak, aby reflektoval třeba i v současnosti populární úpravy uší nebo výraznou barvu vlasů u žen. Nároky na vzhled má také policie. Pro lidi s tetováním se u ní ale práce najde. 

„Když jsou třeba kolegové začleněni do nějaké skupiny a musí zapadnout do okolí. Třeba když jdou naši kriminalisté, operativci něco vyšetřovat, tak aby splynuli s davem, můžou to mít. Ale oni hlavně nemají uniformu,“ říká mluvčí Policejního prezidia Ivana Ngyuenová. 

Běžná, byť neoficiální je podle ní praxe, že si policisté zakrývají nepředpisové tetování třeba speciálním make-upem. Ani policie ale nevylučuje, že do budoucna bude muset předpisy ohledně tetování upravit. Lidí, kteří mají netradiční zdobu těla, totiž ve společnosti výrazně přibývá. 

Autor:  Eva  Rajlichová  (era)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace