Zprávy → Politika a společnost13. března  2014 v 15:56  

Tomáš Halík získal Templetonovu cenu, 'nobelovku' za náboženství

Duchovní a filosof Tomáš Halík dostal Templetonovu cenu - Foto: Jiří Hošek

Duchovní a filosof Tomáš Halík dostal Templetonovu cenuFoto: Jiří Hošek

Letošním držitelem Templetonovy ceny je český profesor Tomáš Halík. Významné ocenění, jemuž se neoficiálně říká Nobelova cena za náboženství, uděluje Templetonova nadace v Londýně. Ta ocenila Halíkovy zásluhy o svobodu, demokracii i jeho snahu o dialog mezi náboženstvími. Halík dnes na ceremoniálu v britské metropoli řekl, že cenu bere nejen jako ocenění své. Zároveň ji vnímá jako závazek.

„Já bych byl rád, aby to bylo vyznamenání také pro naši zemi a především pro ty lidi, kteří se nějakým způsobem podepsali v mém životě. A mnozí z nich vlastně zemřeli v době komunismu, v těch svých nejlepších letech seděli ve vězení, nemohli publikovat,“ řekl Halík Českému rozhlasu. 

Pětašedesátiletý Tomáš Halík je katolickým knězem, filozofem, teologem a sociologem náboženství. Je také jedním z veřejně nejaktivnějších představitelů české katolické církve. 

 

O laureátovi Templetonovy ceny Tomáši Halíkovi natáčel Zdeněk Novák

Vložit na svůj web

Vystudoval filozofii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde byl žákem filozofa Jana Patočky. Komunistický režim mu jako přední osobnosti české podzemní církve zakázal vystupovat na veřejnosti. 

„Po téměř dvě desetiletí významně působil v rozsáhlé síti akademiků, teologů, filosofů a studentů odhodlaných k budování intelektuálních a duchovních základů pro demokratický stát, který on a další předjímali, avšak většině se tehdy zdál být pouze vzdáleným snem,“ píše se v oficiální tiskové zprávě k udělení ceny. 

Nadace oceňuje i jeho činnost po převratu v roce 1989. Rok po sametové revoluci se Halík stal prezidentem České katolické akademie. Radil také kardinálu Františku Tomáškovi nebo prezidentovi Václavu Havlovi, s nímž sdílel společné hodnoty. 

Čtěte také: Templetonova cena dodává mému hlasu větší váhu, uvědomuje si Halík

„Pravda a láska v tomto světě nikdy nebudou tím konečným vítězem. Ale zápas proti lžím a nenávisti nikdy nesmíme vzdát,“ komentoval Halík heslo, které Havel často zmiňoval. 

Cena zohledňuje i to, že se Halík zasazoval „o náboženskou toleranci a porozumění a o sdílení myšlenek mezi velmi vzdálenými zastánci kulturních tradic“ a také jeho snahu o dialog s nevěřícími. 

 

Osobnost Tomáše Halíka ocenil bývalý předseda Senátu Petr Pithart

Vložit na svůj web

„Největším rozlišením lidí věřících a nevěřících je mezi lidmi, kteří chápou svůj život jako monolog a kteří jej chápou jako dialog. Do vašeho života musí také patřit naslouchání. Nechte události, které přicházejí, v sobě vyznít, přetavit je ve zkušenost,“ vysvětloval Halík. 

Templetonovu cenu získal jako vůbec první Čech. Zařadil se tak mezi osobnosti jako Alexandr Solženicyn nebo dalajláma. Úplně první cenu dostala před 41 lety Matka Tereza. 

„Já myslím, že můžeme být dnes všichni na Tomáše Halíka pyšní. Zároveň to není mistrovství světa v hokeji, je to cena udělovaná jednomu člověkovi za to, co vykonal on sám a čím přispěl on sám. My se můžeme těšit z jeho úspěchů,“ uvedl dnes na slavnostním ceremoniálu v Londýně český velvyslanec v Británii a Halíkův dlouholetý přítel Michael Žantovský. 

Halík často komentuje veřejné dění. To se týká i dění na Ukrajině, k němž by se podle něj měly duchovní autority vyslovit. Sám si prý uvědomuje, že cena ještě zesílí jeho hlas. 

„Já už teďka skoro při každém interview také hovořím o Ukrajině a o té potřebě, aby svobodný svět neignoroval tohle znásilnění Ukrajiny. A myslím si, že je to také výzva pro to, aby Evropa byla skutečně jednotná a silná. A nikoli náhodou to zdůrazňuji i tady v Británii,“ podotkl dnes Halík. 

Templetonova cena

Název nese po svém zakladateli, americkém obchodníku a filantropovi siru Johnu Templetonovi.

Říká se jí „duchovní Nobelova cena“ nebo také „Nobelova cena za náboženství“. Mezi jejími laureáty je třeba tibetský duchovní vůdce dalajláma, který ji získal v roce 2012. Minulý rok cenu obdržel bývalý anglikánský arcibiskup Kapského Města Desmond Tutu.

Mezi oceněnými ovšem zdaleka nejsou jen duchovní. Templetonovu cenu dostal i ruský spisovatel Alexandr Solženicyn nebo teoretický fyzik a kosmolog Paul Davies. A úplně první oceněnou byla v roce 1973 Matka Tereza.

V případě náboženství i vědy jde o rozšiřování pohledu na smysl lidského života i o naše chápání reality. Templetonova cena se udílí za mimořádný přínos k potvrzení duchovní dimenze života - ať už prostřednictvím vědeckého objevu, nebo praktické práce.

Mantrou zakladatele ceny sira Johna Templetona totiž bylo zpochybňovat zažité pravdy a on sám byl toho názoru, že duchovní rozvoj je právě tak důležitý jako vědecký pokrok.

Cenu udílí Nadace Johna Templetona, která financuje různé interdisciplinární výzkumy a také každý rok vyčleňuje peníze pro vítěze Templetonovy ceny. Letošní laureát dostane 1,1 milionu liber, v přepočtu téměř 36 milionů korun.

Částka je to z principu vždy vyšší, než jakou dostávají laureáti Nobelovy ceny, právě kvůli důrazu na propojení vědy s duchovnem.

Finanční odměna je určená k dalšímu rozvoji činnosti v oboru, kterému se vítěz ceny věnuje. Například dalajláma věnoval část výhry dětské nadaci, která se soustředí na pomoc podvyživeným dětem v Indii.

Značnou částku daroval také institutu zaměřenému na výzkum lidské mysli pro lepší porozumění našim emocím, etickým a mravním hodnotám. A zbytek peněz použil na financování vzdělávacích projektů pro tibetské mnichy v klášterních školách.

I v tomto případě se věda a duchovno propojují. Kromě toho, že vzděláním mnichové svého ducha rozvíjejí, se díky speciálním projektům také učí nejnovějším vědeckým poznatkům. 

Duchovní a filosof Tomáš Halík dostal Templetonovu cenu - Foto: Jiří Hošek

Autor:  Zdeněk Novák, Jiří Hošek  (jih),  mka, Tea Parkanová,  kap,  kov

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace