Tropické teploty se do konce léta nevrátí. Školákům může cestu do lavic pokazit déšť

Tropické teploty už se do konce léta nevrátí (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Tropické teploty už se do konce léta nevrátí (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

Teploty v Česku už v následujících čtyřech týdnech tropickou třicítku zřejmě nepřekročí. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Nejteplejší bude hned příští týden. Na jeho konci se teplota vyšplhá až na 27 stupňů Celsia. Školákům pak může cestu zpátky do lavic pokazit déšť.

Maximální denní teploty budou příští týden většinou kolem 23 stupňů. Na víkend se ale oteplí a v sobotu teploměry ukážou až 27 stupňů. Růst budou také nejnižší teploty v noci, a to z 11 na 15 stupňů Celsia. 

„Druhý týden období by měl být jen o málo chladnější než první," odhadují meteorologové. V období od 29. srpna do půlky září se budou denní teploty pohybovat kolem 21 stupňů Celsia. 

Pokud jde o srážky, neměly by v následujících čtyřech týdnech překračovat obvyklé množství. „Srážkově očekáváme období průměrné s průměrným týdenním úhrnem od 10 do 20 milimetrů," uvádí předpověď. Nejvíc srážek by mělo spadnout v týdnu od 29. srpna, naopak nejméně v nadcházejícím týdnu. 

Dlouhodobá průměrná teplota pro období od 15. srpna do 11. září je 16,4 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1978, kdy průměr činil 13,3 stupně Celsia. V roce 1997 meteorologové zaznamenali zatím nejvyšší průměr 18,6 stupně nad nulou. 

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje opakovaně Český hydrometeorologický ústav. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace