U vražedkyně ze Smíchova jsme pochybili, přiznala policie. Případ řeší inspekce

Pražská policie přiznala pochybení (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Pražská policie přiznala pochybení (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Pražská policie přiznala pochybení v případu psychicky nemocné ženy, která v červenci v pražském obchodním centru zavraždila zákaznici. Policisté v pondělí řekli, že špatně vyhodnotili situaci dva týdny před vraždou. Útočnice se totiž už tehdy snažila zabíjet, a to v kavárně. Postup prošetří GIBS.

„Závěry kontrolního šetření jednoznačně ukázaly, jak závažné důsledky mohou mít pochybení jednotlivců. V tomto ohledu je nezbytné, aby se policisté z chyb druhých ponaučili a přijali taková opatření, která by podobná pochybení v budoucnu minimalizovala,“ uvádí krajské policejní ředitelství v tiskovém prohlášení. 

Zásah ze začátku července v pražské kavárně na Újezdě šetřil odbor vnitřní kontroly a dospěl k závěru, že policisté aktuální situaci nesprávně vyhodnotili. V čem konkrétně chybovali, ale policie nechce upřesnit. Věc prozkoumá i Generální inspekce bezpečnostních sborů.  

Oběť chtěla uškrtit tričkem 

Třiatřicetiletá, psychicky nemocná útočnice napadla v kavárně na Újezdě mladou ženu a začala ji škrtit tričkem. Křik z toalet slyšela obsluha a zavolala policii. Útočnice pak prý servírce chladně a bez emocí řekla, že má chuť zabíjet ženy. 

Úmysl vraždit měla údajně přiznat i policistům, kteří ji odvezli do Psychiatrické nemocnice Bohnice. Případ ale neřešili jako trestný čin a neupozornili ani státní zástupce.  

Primář z nemocnice Marek Páv už dřív Radiožurnálu popsal, že lékaři o tom, co se v kavárně odehrálo, nevěděli. „Nezískali jsme od policie informace o nebezpečnosti pro okolí. Její stav byl stabilizovaný, umožňoval propuštění,“ řekl. 

Ještě v ten samý den pak někdejší zdravotní sestra a později sanitářka zaútočila nožem na zákaznici v nákupním centru na pražském Smíchově. Pobodaná žena na místě zraněním podlehla. 

Případ prošetřuje i kontrolní tým ministerstva zdravotnictví, který si vyžádal hlavně zdravotní záznamy. Výsledek zveřejní nejdřív koncem srpna. 

Útočnice je ve vazbě, čelí obvinění z vraždy a hrozí jí až 18 let vězení. 

Autor:  Denisa Šindlerová,  Český rozhlas  (ČRo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace