Údajné Hitlerovo gentlemanství projedná odvolací soud, prezidentská kancelář prý má nové důkazy

Ferdinand Peroutka patří k legendám českého novinářství - Foto: Archiv Slávky Peroutkové

Ferdinand Peroutka patří k legendám českého novinářstvíFoto: Archiv Slávky Peroutkové

Odvolací soud projedná žalobu, která se týká výroku prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky. Podle březnového nepravomocného rozsudku prezidentská kancelář nepřinesla důkazy o tom, že článek „Hitler je gentleman“ existuje a že jej opravdu napsal Peroutka. Hrad se tak má omluvit. Žalovaná Kancelář prezidenta republiky se proti rozhodnutí odvolala. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka prezidentská kancelář přichystala nové důkazy.

„Kancelář prezidenta republiky bude zastupovat právní zástupce. My samozřejmě budeme chtít předložit nové listinné materiály, ale takto dopředu nechci celý průběh soudního jednání komentovat, vyčkáme výsledků,“ řekl prezidentův mluvčí Českému rozhlasu. 

Miloš Zeman mluvil o fascinaci nacismem na konferenci o holokaustu, která se konala před rokem v lednu v Praze. Zmiňoval i novináře Ferdinanda Peroutku. 

Prezident se omluvil za to, že Peroutkův údajný článek s názvem Hitler je gentleman nenašel. Dál ale tvrdí, že existuje. To odmítá Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která podala na Kancelář prezidenta republiky žalobu na ochranu osobnosti. 

Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda Peroutky - Foto: Veronika Hlaváčová

Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda PeroutkyFoto: Veronika Hlaváčová

Kaslová: Vytrvám 

„Mé síly zůstávají neměnné a moje rozhodnutí domoci se omluvy je taky úplně jasné. Prostě vytrvám a doufám, že jednou dospějeme ke zdárnému konci,“ řekla Kaslová. 

Podle prezidenta se článek nepodařilo dohledat, protože časopis Přítomnost vycházel ve dvou vydáních a v tom druhém se prý články Ferdinanda Peroutky cenzurovaly. 

Prezident Zeman označil rozsudek, podle něhož se má Hrad omluvit, za důkaz amatérismu. 

Autor:  Veronika Hlaváčová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace