Úředníci postupovali správně. Magistrát neměl možnost Konvičkovu akci jednoduše zakázat, říká ústavní právník

Marek Antoš - Foto: Antoš Marek

Marek AntošFoto: Antoš Marek

Shromáždění se v Česku nepovolují, ale pouze se oznamují. Úřad tak nemá možnost jednoduše podobné akce zakazovat. Řekl ve vysílání Českého rozhlasu k nedělní akci odpůrců islámu ústavní právník Marek Antoš. Nedělní shromáždění Iniciativy Martina Konvičky vyšetřuje policie jako výtržnictví. Zatím ale nikoho neobvinila. Pražská primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO chce potrestat úředníka, který akci na Staroměstském náměstí povolil.

Měl podle vás magistrát akci pana Konvičky povolit? 

Otázka takto ve skutečnosti nestojí. Shromáždění se u nás podle Listiny základních práv a svobod nepovolují, ale pouze se úřadům oznamují. Úřad má buď dostatečné důvody k tomu, aby tu akci v krátké lhůtě předem zakázal, ale pak to skutečně musí být opřeno o nějaký zákonný důvod, nebo ji musí nechat proběhnout. 

Pražský magistrátu dopředu věděl, že na akci budou použity imitace zbraní. Nebyl to důvod, aby úředník tuto akci nepovolil? 

Náš shromažďovací zákon je z roku 1990, tedy z období, kdy se z dobrých důvodů kladl důraz na svobodu. V tohle proto úřadům svazuje ruce. Úřad nemá možnost příliš jednoduše podobné akce zakazovat. Myslím ale, že to je správně. 

 

Úředníci postupovali správně. Magistrát neměl možnost akci Konvičkovců jednoduše zakázat, říká ústavní právník Marek Antoš

Vložit na svůj web

Průběh je takový, že zakázat se mají jen shromáždění, u kterých je dopředu zcela zjevné, že by docházelo k porušování zákona. Pokud to zcela zjevné není, a já se domnívám, že to byl tento případ, tak správný postup je takový, že úřad vyšle na shromáždění svého zástupce, který sleduje, co se tam děje. 

Pokud dochází k porušování zákona, tak jednak může zástupce vyzvat svolavatele, aby s tím přestal, a jednak může shromáždění rozpustit. Tohle přesně nastalo v tomto případě a já myslím, že úředníci postupovali správně. 

Rozpuštění akce byl tedy podle vás správný postup? 

Pokud se ukáže, že akce působí nějaké závažné důsledky, vzniká panika, hrozí nebezpečí zdraví lidí, kteří v té panice utíkají, tak je správné, aby se na místě zasáhlo. To se dá ale těžko předem odhadnout. 

Pokud bychom chtěli po úřadech, aby všechno předem odhadovali, vedlo by to k tomu, že by zakazovali řadu shromáždění kvůli tomu, aby někdo posléze neřekl, že pochybili. To by vedlo k výraznému omezení shromažďovacího práva. 

Často se mluví v této souvislosti o chybách úředníků. Co svolavatel té akce, vyčetl byste mu něco? 

Průběh ukázal, že to byla akce značně nemoudrá. Jestli je to akce, která zároveň znamená porušení trestního práva, to musíme nechat na vyšetřování policie. Musí zjistit, co všechno se udělalo pro to, aby k panice nedošlo. 

Viděl jsem záběry z bezprostřední blízkosti a je pravda, že když byl člověk hned u ní, tak se mu to mohlo jevit jako směšný happening. Pokud ale byl dál a slyšel výstřely, tak není divu, že někteří lidé reagovali vyděšeně.  

Odpůrci islámu předváděli v centru Prahy invazi džihádistů

Odpůrce islámu Martin Konvička přijel v neděli na pražské Staroměstské náměstí na velbloudu. Za ním jel terénní vůz s muži v maskáčích a vlajkou takzvaného Islámského státu. Vykřikovali Alláhu akbar a stříleli při tom z airsoftových zbraní. 

Mezi některými přihlížejícími, hlavně cizinci, to vyvolalo paniku a začali utíkat. Magistrátní úředník proto ve spolupráci s policií akci ukončil. 

Cílem bylo podle Konvičky šokovat. Scénář i rekvizity imaginární invaze takzvaného Islámského státu do Česka byly podle něj předem domluveny jak s magistrátem, tak s policií. V oznámení akce se skutečně píše, že budou „použity expanzní zbraně (zvukový efekt), znehodnocené zbraně a imitace zbraní". 

Pražský magistrát už vydal prohlášení, že akci zakázat nemohl. Podle něj o plánu, že na Staroměstské náměstí přijedou herci převlečení za vojáky, úředníci sice věděli, neměli ale víc podrobností. Z oznámení podle nich nebylo patrné, že by mohlo vyvolat násilí nebo někoho ohrozit.  

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je ale přesvědčená, že akce měla být zakázána. Věc považuje za selhání magistrátního úředníka a požaduje personální důsledky. Trestní oznámení kvůli nedělní akci Iniciativy Martina Konvičky už podala Strana zelených. 

Odpůrci islámu na Staroměstském náměstí v Praze sehráli scénku představující invazi Islámského státu, vyděsili tím kolemjdoucí - Foto:  ČTK

Autor:  Helena Šulcová  (heš),  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace