Zprávy → Politika a společnost22. září  2016 v 14:16  

Uspěchané a nezdvořilé, kritizují exministři Zemanovo představení velvyslance Kmoníčka

Miloš Zeman během své návštěvy ve Spojených státech představil Hynka Kmoníčka jako budoucího velvyslance České republiky - Foto: zdroj: ČT24

Miloš Zeman během své návštěvy ve Spojených státech představil Hynka Kmoníčka jako budoucího velvyslance České republikyFoto: zdroj: ČT24

Prezident Miloš Zeman podle bývalých ministrů zahraničí postupoval neobvykle a v rozporu s pravidly, když během své návštěvy ve Spojených státech představil Hynka Kmoníčka jako budoucího velvyslance České republiky. Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl, že se Zeman zachoval neslušně. Podle Cyrila Svobody (KDU-ČSL) by i prezident měl respektovat, že jméno nového ambasadora se zveřejňuje až po jeho přijetí hostitelskou zemí.

„Pan prezident to uspěchal, je to porušení zavedených pravidel. Dokud nevyjíždí velvyslanec na pozici, tak se jeho jméno neoznamuje," řekl ve čtvrtek Svoboda. Dopad na Kmoníčkovo působení nebo česko-americké vztahy však Zemanovo diplomatické klopýtnutí mít nebude, míní Svoboda. 

„Nedělá to dobrou atmosféru, nepomáhá to dobrým mezilidským vztahům. Nedělá se to, ale nemá to žádný zásadní dopad," uvedl.  

Zemanův někdejší protivník v boji o prezidentskou funkci Schwarzenberg připomněl, že se Zeman podobně prořekl už v případě šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta. 

Jmenování velvyslance
Podle pravidel platných v Česku nového velvyslance navrhuje ministr zahraničí vládě a po schválení je návrh předložen prezidentovi. Ten velvyslance jmenuje. Údaje o něm jsou pak odeslány přijímající zemi, která v řádu týdnů až měsíců vysloví souhlas (agrément), jehož odepření bývá výjimečné. Až poté je podle zvyklostí obvyklé zveřejnit jméno nového velvyslance.

„Je to velice neobvyklý postup, který ale už pan prezident jednou udělal, když zvěstoval, že pan Forejt bude velvyslanec ve Vatikánu," řekl Schwarzenberg. „Samozřejmě je to nezdvořilé, než dotyčný stát souhlasí s tím, koho k němu pošleme," dodal. 

Podle Svobody nelze očekávat, že by Kmoníček agrément v USA nedostal. „Odmítnutí je projev zásadního nepřátelského vztahu mezi zeměmi, to si vůbec nedokážu představit, že by USA nedaly agrément Hynku Kmoníčkovi," řekl Svoboda. 

Schwarzenberg Zemana kritizoval také za to, že označil svého favorita v amerických prezidentských volbách. 

Co když vyhraje Clintonová? 

Zeman řekl, že by podpořil republikánského kandidáta Donalda Trumpa, protože mu jsou bližší jeho názory na migraci a na boj proti takzvanému Islámskému státu než názory protikandidátky Hillary Clintonové. 

„Když bude Clintonová zvolena, její okolí samozřejmě bude mít v paměti, že pan prezident podpořil Trumpa, takže to bude mít své následky i pro nebohého velvyslance," řekl Schwarzenberg. 

Podle středečního vyjádření hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se očekává, že agrément vydá až v lednu nová administrativa. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace