Zprávy → Politika a společnost25. března  2013 v 14:15  

Ústecký kraj se odmítl podílet na pokutě za chyby v programu Severozápad

Kraj podle zastupitelů nenese odpovědnost za chyby v dotačním programu (ilustrační foto) - Foto:  ČTK

Kraj podle zastupitelů nenese odpovědnost za chyby v dotačním programu (ilustrační foto)Foto:  ČTK

Ústecký kraj odmítl zaplatit pokutu, kterou požaduje Evropská komise kvůli chybnému čerpání dotací prostřednictvím ROP Severozápad. Rozhodli o tom ústečtí zastupitelé. Jaký postup zvolí Karlovarský kraj, bude jasné odpoledne. Oba regiony žádají, aby jim peníze poslal stát, protože se podle nich na současném stavu podílel.

Odpovědnost za chyby v dotacích odmítli všichni ústečtí zastupitelé kromě opozice z Hnutí pro kraj. Většina trvá stále na tom, aby alespoň část korekce zaplatil stát, protože Evropská komise České republice vytýká i nedostatečnou kontrolu projektů ze strany ministerstva financí. 

Brusel žádá korekce ve výši zhruba dvě a půl miliardy korun, jinak bude následovat ukončení Regionálního operačního programu Severozápad a jednotlivé projekty zůstanou neproplaceny. Ministerstvo financí krajům nabídlo jen půjčku ve výši maximálně 1,5 miliardy. 

 

Reportérka Gabriela Hauptvogelová sledovala jednání ústeckých zastupitelů

Vložit na svůj web

Obce či podnikatelé momentálně čekají na proplacení asi 4,5 miliardy korun. Podle náměstka ministra financí Jana Gregora je ale teď obnova financování z Evropské unie v podstatě zablokována. 

Ústecký kraj se evropských peněz zatím nezříká. Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka z KSČM přislíbil premiér Petr Nečas další jednání po Velikonocích. 

Stát nicméně podle ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 v žádném případě nepřevezme odpovědnost za placení korekcí, a to ani kdyby spoluúčast na pokutě odmítl také Karlovarský kraj. 

„My samozřejmě neseme odpovědnost vůči Evropské unii, protože partnerem pro Evropskou unii je pouze stát, ale regionální operační programy probíhaly výlučně v režii krajů. Stát tam měl jenom zprostředkovanou kontrolní funkci,“ vysvětlil. 

 

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 a předseda Asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek z ČSSD mluvili o chybách v ROP Severozápad

Vložit na svůj web

Veškeré rozhodování o projektech nebo dokumentaci tak prý obstarávaly regionální rady, kam byli dosazování krajští politici. Krajské reprezentace tedy podle Kalouska nesou odpovědnost a pokud nezaplatí, nebudou moci dále čerpat dotace. 

Předseda Asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek z ČSSD nesouhlasí, že za chyby v programu Severozápad jsou zodpovědní jen krajští politici. Spoluzodpovědnost státu je podle něj evidentní, protože systém regionálních rad zřídila vláda. 

Čtěte také: Přes 30 projektů Karlovarského kraje závisí na budoucnosti ROP Severozápad

„Jestliže teď kraje říkají, že nemají právní vazbu a povinnost hradit takovouto korekci, tak skutečně vycházíme z toho, že se nejedná o právnické osoby založené kraji. Navíc říkáme, že v průběhu času kontrolní systémy, které měly odhalovat nedostatky například ve výběrových řízeních, selhaly,“ uvedl Hašek. 

Obviňovat teď stát, že selhal v kontrolní funkci, je ovšem podle Kalouska stejné jako chtít po revizorovi, aby zaplatil pokutu za černého pasažéra, kterého nechytil. 

Kalousek: Kraje nedostanou ani korunu 

Předseda Asociace krajů si nemyslí, že by se kraje chtěly zbavit veškeré odpovědnosti. Upozornil také, že příjemcem dotací nebyl sám kraj, ale podnikatelé, obce nebo jiné subjekty, a právě ony realizovaly projekty s chybami. 

„Podle našeho právního názoru pokud by teď kraje daly peníze na takzvané korekce, a my se chceme vůbec bavit i o tom, jak korekce vznikly, jestli jsou podklady korektní, mohlo by dojít i k tomu, že by zastupitelstva krajů byla trestně odpovědná, protože by nakládala s rozpočtovými penězi, s daňovými příjmy jinak, než jak s tím počítá právní řád České republiky,“ dodal Hašek. 

Přestože nabídka na půjčku krajům stále platí, Kalousek vyloučil, že by stát na pokutu přispěl byť jen jedinou korunou. Z programu Severozápad podle něj těžila zejména síť firem napojených na ČSSD a ODS a bylo by prý nespravedlivé, aby na to dopláceli daňoví poplatníci z dalších krajů. 

„Analýza ministerstva financí – koneckonců i analýza Evropské komise – jednoznačně prokazuje, že v onom třístupňovém schvalování technickém, finančním a politickém, protože kraje trvaly na tom, že třetí rozhodování bude politické, se stávalo velmi často, že projekty jednotlivým žadatelům, které nebyly dostatečně kvalitní a ocitly se pod čarou, se po tom třetím politickém rozhodování ocitly nad čarou, a naopak velmi kvalitní projekty se po politickém rozhodování ocitly pod čarou,“ uzavřel Kalousek. 

Autor:  Veronika Sedláčková  (ves), Kristina Winklerová, Gabriela Hauptvogelová
Pořad: Ozvěny dne  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 12:10 a 18:10  |  Délka pořadu: 20 a 50 minut – vysíláno do prosince 2012  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace