V Česku přibývají nelegální skládky. Lidé posílají tipy přes mobilní aplikaci

Letos už lidé nahlásili 1800 černých skládek (ilustrační foto) - Foto: Tomáš Mařas

Letos už lidé nahlásili 1800 černých skládek (ilustrační foto)Foto: Tomáš Mařas

V Česku přibývá nelegálních skládek. Ukazují to statistiky iniciativy ZmapujTo, která nepovolená smetiště monitoruje. Zatímco před dvěma lety jí lidé přes mobilní aplikaci nahlásili 800 černých skládek, vloni už jich bylo o tisíc víc. Velké skládky se sice obcím a majitelům lesů daří likvidovat, stojí to ale hodně úsilí a peněz. A stále roste počet menších skládek.

Skládku v brněnských Soběšicích sice zakazuje cedule, přesto jsou kolem ní poházené pneumatiky. Právě s takovými nepovolenými smetišti bojují obce nejčastěji. 

 

V Česku přibývá nelegálních skládek. Ministerstvo životního prostředí proto chystá nový zákon o odpadech. Natáčela Barbora Kladivová

Vložit na svůj web

„Co se týká větších skládek, ty rozhodně ubývají. Možná uvědomělejším chováním lidí, ale také větším množství práce, která se věnuje kontrole, ať už jsou to pracovníci úřadů, nebo městská policie. A co ale týká menších hromádek, to je takový boj s větrnými mlýny,“ říká Radek Malý, vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu Adamov. 

To, že nepovolených skládek v Česku přibývá, ukazují i data inciativy ZmapujTo. Jen vloni jich přes mobilní aplikaci lidé nahlásili o tisíc víc než v roce 2014 - tedy 1800. 

„Stáhnete si mobilní aplikaci. Když narazíte v přírodě nebo ve městě na nějaký problém, černou skládku, poškozenou lavičku, autobusovou zastávku, problém vyfotíte a odešlete a systém se už sám postará a přepošle ho obci, aby ho vyřešila,“ objasňuje fungování projektu jeho autor Miroslav Kubásek. 

Jihomoravský a Středočeský kraj. A také Praha 

Nejvíc takových skládek přibylo v Jihomoravském a Středočeském kraji a také v Praze. Podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralové vyjížděli hasiči za posledních deset let ke skoro 12 tisícům požárů skládek. 

„V tomto trendu výrazně dominují požáry na skládkách, které jsou nelegální. Pokud se podíváme například na loňský rok, tak tam bylo požárů 1140 na všech skládkách, na těch legálních jich bylo 449 a na těch nelegálních 691,“ upřesňuje Zaoralová. 

Ministerstvo životního prostředí proto připravuje nový zákon o odpadech, který by měl změnit podmínky pro odstraňování černých skládek. „Principem nového nastavení je možnost obce odstranit odpady, pokud tak neučiní vlastník pozemku, na kterém se odpad nachází,“ přibližuje mluvčí resortu Jana Taušová. 

Ministerstvo životního prostředí zároveň chystá na odstraňování černých skládek i dotační programy. 

Související weby

ZmapujTo

Autor:  Barbora Kladivová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace