V Česku roste počet tříd pro sociálně znevýhodněné předškoláky

Speciální třídy mají ulehčit nástup do škol dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Speciální třídy mají ulehčit nástup do škol dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Pro předškoláky ze sociálně a kulturně vyloučených skupin vznikají v Česku nové speciální třídy. Jde o takzvané přípravky, které mají děti seznámit s režimem školy a ulehčit jim vstup do první třídy. V současné době je v Česku okolo 240 přípravných tříd.

Čtyři takové třídy nově otevřou i v Jihlavě. Dosavadní dvě totiž kvůli velkému zájmu už nestačí. 

Tamní přípravkou prošly i tři dcery paní Jarmily, v září se do ní chystá i její nejmladší. Maminka přiznává, že na všechny čtyři potomky nemá čas, a proto jsou speciální třídy ideálním řešením, jak své dcery na vstup do základní školy připravit. 

 

Reportáž Lucie Maxové o fungování přípravných tříd v Jihlavě

Vložit na svůj web

„Co neuměly - počítat, barvy nebo básničky – tak se hodně naučily. Nemůžu si stěžovat,“ hodnotí přínos speciálních tříd paní Jarmila. 

Přípravné třídy ovšem nejsou pouze o čtení a psaní, ale také o samotné výchově. 

„Když to přeženu, tak se třeba seznámily s příborem, ať už jsou to i nějaké hygienické návyky a řada dalších. Řada těchto dětí vůbec nenavštěvuje mateřskou školu, nemají ty základy z rodiny,“ říká vedoucí jihlavského odboru školství Tomáš Koukal. 

To, že některé děti neovládají základní dovednosti potřebné pro život, ví i Eva Janderková, která pracuje s předškoláky ze sociálně znevýhodněného prostředí v jihlavské Charitě. 

„Myslím si, že je to způsobené hlavně tím, tam těch dětí v rodinách je moc, takže prostě rodiče na ně čas nemají. Hlavně ty maminky, které s nimi zůstávají,“ dodává Janderková. 

K loňskému září bylo v Česku 242 přípravných tříd na 198 školách. Navštěvovalo je přes 3000 dětí ze sociálně znevýhodněných rodin. Oproti roku 2005 se počet předškoláků v takzvaných přípravkách zvýšil o 1500. 

Nejvíce těchto tříd vzniká na severozápadě republiky - na Karlovarsku a Ústecku jich je přes sto. 

Autor:  Lucie Maxová,  mta
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace