V Česku se opíjí stále více mladistvých, marihuanu kouří nejvíce v EU

Stále více mladistvých se opíjí (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka stock.xchng

Stále více mladistvých se opíjí (ilustrační foto)Foto: Fotobanka stock.xchng

V Česku přibývá šestnáctiletých, kteří pravidelně pijí alkohol a opíjejí se. Zatímco v roce 1995 se alespoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent mladých, loni jich byla už pětina. Vyplývá to z Evropské školní studie o užívání drog dospívajícími. Podle výsledků ale v Česku poprvé po letech ubylo školáků, kteří mají zkušenost s marihuanou. Přesto ji kouří nejvíce mladistvých v EU. Klesá i počet uživatelů tvrdých drog. Postoj k cigaretám se nemění. Denně kouří čtvrtina dětí.

Průzkum se týkal čtyř tisíc šestnáctiletých obou pohlaví.  

Alkohol více pijí chlapci než dívky, pravidelně ho ve větším množství popíjí čtvrtina mladých mužů. Nejčastěji si ho kupují na diskotékách a v barech. 

Mezi mladými dívkami jsou stále oblíbenější limonády s alkoholem. Pravidelně je pije deset procent středoškoláků a učňů. Zhruba stejný počet si jich pravidelně dopřává i skleničku vína. 

Čtvrtina mladých chlapců také denně kouří. Ve srovnání se stejnou studií před čtyřmi lety tak počet mladých mužů, kteří kouří, roste. Dívky po cigaretě sahají stále méně.  

Čtěte také: V Česku kouří marihuanu nejvíce dětí do 16 let z celé EU

V užívání marihuany mladistvými patří České republice první místo v Evropě. Jednou měsíčně ji kouří 15 procent mladých lidí. K tvrdým drogám ale mladí lidé netíhnou. Počet jejich uživatelů mezi lidmi neustále klesá. 

Výsledky jsou lepší než dříve, problémem zůstává tvrdý alkohol 

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil upozorňuje, že nejnovější výsledky studie jsou lepší než v předchozích letech, stále jsou ale ve srovnání s EU varovné především u marihuany a tvrdého alkoholu. 

 

V poledních Ozvěnách dne mluvil o výsledcích studie národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil

Vložit na svůj web

„Studie za posledních deset let říkají, že drogová scéna se změnila. Alkohol a ostatní nelegální drogy nejsou už oddělitelné téma, jsou úzce spojeny. Tam, kde se pije více a pravidelně alkohol v příliš brzkém věku, je větší riziko užívání i nelegálních látek,“ vysvětlil v poledních Ozvěnách dne. 

Autoři studie pokazují i na snadnou dostupnost alkoholu. Půl litru piva je navíc levnější než limonáda nebo voda. Rozšíření marihuany v Česku je podle Vobořila dáno tím, že lidé určité množství konopí považují za legální a samotnou drogu za málo rizikovou záležitost. 

Psycholog a jeden ze zakladatelů Střediska prevence a léčby drogových závislostí Drop In Ivan Douda si myslí, že jsou výsledky studií ohledně marihuany dány i tím, že se mladí lidé neváhají přiznat k tomu, že ji vyzkoušeli. V ostatních zemích Evropy jsou podle něj drogy daleko větší tabu. 

 

Hostem Světa o třetí na Rádiu Česko byl také psycholog a jeden ze zakladatelů Střediska prevence a léčby drogových závislostí Drop In Ivan Douda

Vložit na svůj web

Douda také říká, že nárůst uživatelů marihuany na úkor tvrdých drog by mohla být i pozitivní informace. „Pokud mladí zkusili marihuanu, ale je tady méně tvrdých drog, než-li na západě, tak je to vlastně dobrá zpráva, protože si odbyli experimenty pošetilého mládí lehčí drogou, a tudíž je to menší zlo,“ tvrdí psycholog. 

Přestože do roku 2018 existuje národní strategie a před rokem byl představen akční plán s konkrétními úkoly resortů, podfinancování prevence podle Vobořila neumožňuje v případě marihuany a alkoholu lepší stav. 

Naopak v případě tvrdých drog jsou česká čísla lepší než u zbytku Evropy. „V protidrogové politice v oblasti problémových drog nějaké prostředky jsou, a jsou vcelku levná ambulantní zařízení, která pracují s komunitou, školami, rodiči, veřejností, uživateli drog. Tam to nějak funguje, i když i tam rozpočet mnoho let klesá,“ popisuje Vobořil. 

Mladé lidi by měla od pití odradit tříletá kampaň, která začne letos na jaře. Provozovatelům barů a diskoték, kteří lidem mladším osmnácti let nalijí alkohol, by mohly hrozit větší postihy. 

V ČR přibývá šestnáctiletých, kteří pravidelně pijí alkohol
Autor:  Václava Marešová  (vav), Simona Bartošová, Martin Křížek  (mak)
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace